• Projekt edukacyjny „Ad fontes”

        • „Ad fontes” to projekt edukacyjny przygotowany przez nauczycieli przedmiotów humanistycznych, adresowany do uczniów klas humanistycznych, klas z rozszerzonym programem nauczania z języka polskiego oraz uczniów klas innych profilów, którzy wykazują szczególne zainteresowania humanistyką. Projekt ma na celu zapoznanie uczniów ze źródłami tworzącymi kulturę europejską oraz z wkładem Polski w jej rozwój. Od marca do czerwca każdego roku uczniowie będą podróżować do źródeł (ad fontes) kultury europejskiej i zanurzonej w niej kultury polskiej. Projekt składać się będzie z teoretycznych studiów nad wybranymi zagadnieniami historii, sztuki i literatury realizowanych w formie wykładów zaproszonych gości (ekspertów), prezentacji, warsztatów prowadzonych przez  nauczycieli - opiekunów oraz prezentacji projektów uczestników realizowanych indywidualnie lub grupowo. Zwieńczeniem projektu jest objazd naukowy do kraju będącego tematem wszystkich spotkań w danym roku. 

          Pierwszy objazd naukowy odbył się w dniach 16-21 września 2019 roku. Nosił tytuł "Paryż- światło i kamień".

           

          Program wycieczki:

          Dzień 1:

          Zbiórka i wyjazd grupy w godzinach rannych. Przejazd przez Polskę. Zakwaterowanie na terenie Niemiec. 

          Dzień 2:

          Przejazd na teren Francji. Po drodze zatrzymaliśmy się w Reims, gdzie zobaczyliśmy katedrę, uznawaną za najbardziej harmonijną i klasyczną w proporcjach we Francji, często nazywaną też „Katedrą Aniołów” z powodu bogatej dekoracji rzeźbiarskiej. Przyjazd do Paryża. Zwiedzanie Paryża - spacer po dzielnicy artystów Montmartre. Poznanie cyganerii artystycznej Paryża przełomu wieków i stylu secesjnego na stacjach metra. Zwiedzanie Bazyliki Sacre-Coeur. Zobaczyliśmy też Kościół Św. Piotra, Plac du Tertre, Moulin Rouge. Cmentarz na Montmartre, gdzie pochowani zostali m. inn. Edgar Degas, Hector Berlioz, J-J Ampère, Stendhal, Alexandre Dumas syn, bracia Goncourt, Dalida, France Gall, Sacha Guitry oraz gdzie  znajdują się cenotafy Juliusza Słowackiego i Emile Zola udało się nam zobaczyć tylko z zewnątrz.

             

          Dzień 3:

          Zwiedzanie Paryża zaczeliśmy od wyspy La Cité, historycznego centrum i kolebki Paryża, z ięzieniem Conciergerie i Katedrą Notre Dame. Następnie weszliśmy do Świętej Kaplicy, ufundowanej przez króla Francji Ludwika IX jako miejsce pochówku cennych relikwii Chrystusa, z koroną cierniową na czele, oraz świętych patronów Francji. Święta Kaplica należy do cennych przykładów architektury gotyckiej z dziełami malarstwa ściennego i witrażowego. Potem odwiedziliśmy Muzeum Cluny - Narodowego Muzeum Wieków Średnich. Muzeum gromadzi zbiory średniowiecznej rzeźby kamiennej (głównie architektonicznej), drewnianej, alabastrowej, malarstwa książkowego, tablicowego i witrażowego oraz rzemiosła artystycznego, głównie złotnictwa. Zobaczyliśmy też dzielnicę Saint-Germain-des-Prés - jedną z najstarszych i jednocześnie najbardziej eleganckich i cichych dzielnic Paryża. Dzielnica stała się znana z intelektualnego życia. W latach 20. i 30. XX wieku bywali tu malarze surrealiści, młodzi pisarze, jak Ernest Hemingway, a w latach 50. pisarze egzystencjaliści, jak Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir oraz filmowcy, twórcy Nowej fali. Zobaczyliśmy też m. inn. Kościóły Saint-Germain-des-Prés i Saint-Sulpice, Akademię Francuską, Odéon, Café de Flore, Procope.Na koniec dnia przeszliśmy wzdłuż  Drogi Triumfalnej, Luwru i Ogrodów Tuileries na plac Vendôme, z siedzibą paryskich jubilerów oraz domem Szopena. Dotarliśmy też na Plac Zgody, gdzie ma początek najsłynniejsza ulica świata czyli Pole Elizejskie, które  kończą się przy Łuku Triumfalnym. Całość zakończył pobyt na Place du Trocadero skąd mogliśmy podziwiać przepięknie oświetloną Wieżę Eiffla.

            

          Dzień 4:

          Zwiedzanie Paryża tego dnia rozpoczęliśmy od wejścia do muzeum impresjonistów Orsay, zlokalizowanego w budynku dawnego dworca kolejowego. W stałej ekspozycji możemy podziwiać ponad 4000 dzieł, takich mistrzów jak Vincent van Gogh, Auguste Renoir, Claude Monet, Edgar Degas, Paul Cezanne. Następnie: Pałac Inwalidów, Most Aleksandra III, Pałac Chaillot, gdzie się mieści Muzeum Zabytków Francji. A na koniec dnia odwiedziliśmy maleńkie ale niezwykłe muzeum Marmottan Monet.

               

          Dzień 5:

          To już ostatni dzień zwiedzania ale bardzo intensywny. Z samego rana Bazylika Św. Dionizego w Saint-Denis. Od VI wieku do XIX wieku świątynia klasztorna pełniła funkcję głównej nekropoli królów francuskich. Ponadto w bazylice od czasów średniowiecza do końca XVIII wieku znajdował się skarbiec, w którym oprócz relikwii i cennych przedmiotów liturgicznych przechowywano insygnia koronacyjne oraz inne regalia królów Francji. Saint-Denis to świątynia światła więc wyjazd do Giverny i zwiedzanie domu Moneta można uznać za podążanie w tym samym kierunku. Z ogrodów Moneta trudno nas było wygonić. W drodze do Polski zatrzymaliśmy się w Beauvais, aby zobaczyć jego koronny diament - katedrę św. Piotra. Posiada ona najwyższe z gotyckich katedr na świecie sklepienie – aż 48 metrów. A także w Amiens, aby zobaczyć Katedrę Najświętszej Marii Panny. Jest jedną z najwspanialszych budowli francuskiego gotyku. Trójnawowa świątynia, wzniesiona w latach 1220-1270 pożegnała nas ciepłym popołudniowym światłem. Przed nami już tylko długi, nocny przejazd do Polski

            

    • Kontakt

      • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
      • ul. Sienna 53 00-820 Warszawa Poland
      • (22) 620 82 60, (22) 620 47 74
      • (22) 620 47 74
      • XIILOimHSienkiewicza
  • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line