• Szkolne Koło Miłośników Teatru

   • 2024

    Szkole koło teatralne nadal działa prężnie. Opiekunką koła jest p. Sylwia Orłowska, miłośniczka teatru nie tylko z racji bycia polonistką. 

    W bieżącym roku szkolnym grupa teatralna pod nazwą "Heńka" wystąpilła ze swoim spektaklem "Zaduszki romantyczne" w Liceum Hoffmanowej na Festiwalu Małych Form Teatralnych "12 Minut".

    W ubiegłym roku szkolnym poprzednia grupa teatralna, występowała z serią moniatur satyrycznych pt. "Szkoła to niezły kabaret" zarówno dla uczniów naszej szkoły, jak i na warszawskich festiwalach teatralnych, na których zdobywaliśmy nagrody.

    2019

    Szkolne Koło Miłośników Teatru to jedna z dwóch grup teatralnych, jakie działają w XII LO. Skupia zafascynowanych teatrem młodych ludzi, którzy pragną, pod kierunkiem nauczyciela polonisty, poznać kulisy pracy aktorów, reżyserów, scenarzystów czy scenografów teatralnych. Chcą też na własnej skórze wypróbować, jak to jest dzięki własnej kreacji nadać żywą formę pierwowzorowi literackiemu. Oto, co piszą o swojej działalności:

    „Od września 2019 roku rozpoczęła się nasza przygoda z teatrem. Wraz z rozpoczęciem zajęć, głodni sztuki, wędrowaliśmy w różne miejsca, w których udało nam się obejrzeć wiele ciekawych przedstawień. Podczas Święta Szkoły uczniowie w małych zespołach odgrywali scenki do historii o Heli, która nagle, bez żadnego wyjaśnienia, po pół roku znajomości, postanowiła rozstać się z ukochanym. Obserwowanie młodych ludzi na klasowej scenie było niepowtarzalne i inspirujące.

    Jan Sztaudynger stał się dla nas inspiracją do działań nad sztuką „Wygnańcy Ewy”. Raz w tygodniu ciężko, choć z uśmiechem, pracowaliśmy nad spektaklem, który miał zakończyć stary rok szkolny, niestety tajemniczy wówczas COVID-19 pokrzyżował nasze plany. A tak bardzo chcieliśmy pokazać biblijnych bohaterów w nowoczesnej odsłonie.

    Na trzydzieste urodziny XII LO zaprosiliśmy literackie postaci Henryka Sienkiewicza. Z powodu pandemii i związanych z nią obostrzeń nikomu nie udało się dojechać, więc przełożyliśmy spotkanie. Jednak nic straconego…” 

    Przedstawienia "Zaduszki romantyczne" oraz "Szkoła to niezły kabaret"

   • Warsztaty Teatralne - "Stowarzyszenie Umarłych Aktorów"

   • We wrześniu 2019 roku w pracowni polonistycznej spotkali się wszyscy chętni uczniowie, którzy zapragnęli działać w kole teatralnym. Zgłosiło się kilkanaście osób. Spotkania odbywały się w piątki o 15.00 i tak to się zaczęło…

    Teraz na naszym koncie jest już kilka osiągnięć. Podczas Pikniku Naukowego w ramach Święta Szkoły przygotowaliśmy warsztaty teatralne „Na Olimpie”. Po prezentacji krótkiego spektaklu o bogach i boginkach rozpoczęła się zabawa teatralna w grupach. Młodzi aktorzy stali się animatorami grup uczniów, którzy uczestniczyli w warsztatach. Wszystkie grupy przygotowywały krótkie sceny związane z różnymi projektami dotyczącymi ochrony środowiska. Było mnóstwo śmiechu i zabawy.

    Od listopada 2019 roku rozpoczęły się prace nad przygotowaniem spektaklu pt. „Tango” Sławomira Mrożka. Wybraliśmy nazwę koła „Stowarzyszenie Umarłych Aktorów” i rozpoczęły się intensywne próby. Było wiele ćwiczeń, powtórek, nagrań, ale nie poddawaliśmy się. Wszyscy młodzi aktorzy ciężko pracowali. Pełna podziwu była ich determinacja, byli wspaniali. W styczniu zgłosiliśmy się do Konkursu Teatrów Amatorskich w ramach XIX Mazowieckiego Festiwalu ASTERIADA. Nagraliśmy spektakl i wysłaliśmy go na eliminacje  konkursu. Niestety, skończyło się na tym nagraniu, bo z powodu epidemii COVID-19 nasz spektakl nie został wystawiony.

    Od września 2020 pracujemy zdalnie nad projektem związanym z Trzydziestoleciem XII Liceum im. Henryka Sienkiewicza. Ale to dopiero będzie niespodzianka…

  • Kontakt

   • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
   • ul. Sienna 53 00-820 Warszawa Poland
   • (22) 620 82 60, (22) 620 47 74
   • (22) 620 47 74
   • XIILOimHSienkiewicza
 • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line