• Aktualności

     • 2a na wydziale fizyki

      W mijającym semestrze klasa 2a (mat-fiz-inf) uczestniczyła w cyklu wykłady na Wydziale Fizyki. W marcu uczniowie wzięli udział w wykładzie „Prawo Archimedesa wokół nas”, podczas którego odkryli między innymi, że siła wyporu działa na nas również w powietrzu (sic!), ale znika w warunkach nieważkości. Badali też, jakie ciała toną w wodzie, a jakie nie i wyjaśniali, od czego to zależy, a także wyznaczali wartość siły wyporu w wodzie. W minioną środę natomiast wysłuchali wykładu pt. „Magnetyzm wokół nas”, podczas którego dowiedzieli się, co jest źródłem pola magnetycznego, jakie są jego własności i co się stanie, gdy będziemy zmieniać pole magnetyczne. Ponadto mieli okazję zaobserwować jak zachowują się w polu magnetycznym różne ciała (ferromagnetyki, paramagnetyki i diamagnetyki) i jak to można wyjaśnić. Wykłady okazały się doskonałym uzupełnieniem materiału realizowanego na co dzień podczas lekcji fizyki.

     • 1D w "Toronto"

      Torunia jeszcze w tym roku nie było! ID zatem tropi ślady Krzyżaków, Kopernika, gotyku i piernika.

      Opiekę na wycieczce sprawowały p. A. Wróblewska i p. E. Homa

     • Hallo aus Berlin

      3a wraz z p. Zielińskim przesyłają pozdrowienia z Berlina, gdzie mają właśnie chill na Tempelhof i spotkanie z naszą absolwentką, dzięki której  udało się odkryć sekrety Berlina. Obszerniejsza relacja z wycieczki, po powrocie.

     • W Kampinosie

      Integracja klasy 1e z dużą dawką wiadomości geograficznych i dotknięciem historii towarzszącej Kampinoskiemu Parku Narodowemu. Obowiązkowym miejscem planu wędrówki były Palmiry.

      Wycieczkę zorganizował p. W. Pietrzykowski, a opiekę sprawowała p. E. Szyk

     • Warsztaty dotyczące aktywności społecznej

      W piątek naszą szkołę odwiedziło Stowarzyszenie Precedens, które w trakcie warsztatów w 3d zachęcało do aktywności społecznej, na przykład na terenie Warszawy. Dziękujemy za pokazanie wielkich możliwości zaangażowania społecznego i samorządowego. 

     • Zebrania z rodzicami

      Data publikacji: 2024-05-16

      W najbliższą środę, 22 czerwca 2024 r. odbędą się zebrania klas I i II (godz. 17:00) i III (godz. 18:00). Po spotkaniach z wychowawcami zapraszamy na Dzień Otwarty. Jest to ostatnie zebranie w tym roku szkolnym z proponowanymi ocenami rocznymi. Ponadto o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie Dyrekcji z przedstawicielami Rad Rodziców klas III w sprawie organizacji studniówki.

     • Piszemy piłkarską historię Sienkiewicza

      Męska drużyna stanęła na podium rozgrywek dzielnicowych z apetytem i możliwościami na więcej co udowodnimy w kolejnych edycjach. A pierwszy raz w historii LO naszą społeczność reprezentowała drużyna dziewcząt. Oba składy potwierdziły, że kluczem do sukcesu jest Drużyna. Gratulujemy i cieszymy się właśnie z postawy koleżeńskiej, fair-play przez co śmiało możemy o sobie mówić jak o Drużynie Sienkiewicza. Pozdrowienia dla wszystkich fanów Sienkiewicza i piłki nożnej.

     • 2B na Pomorzu

      Korzystając z uroków kwietniowej aury klasa 2b spędziła kilka dni nad Bałtykiem. Odwiedziliśmy takie nadmorskie perełki jak Gdyńskie Akwarium, Kamienną Górę czy Fokarium w Helu. Udaliśmy się w rejs zabytkowym galeonem, odkryliśmy uroki gdańskiego Głównego Miasta wraz z przemiłą Panią Danutą - przewodniczką oraz odbyliśmy podróż w czasie - do Solidarnościowych, ale również jednostkowych zmagań z komunistyczną władzą.  

      Gorąco wszystkim polecamy kierunek Pomorze:-)

      Autorski wyjazd zorganizowała Małgorzata Dziubińska - wychowawczyni 2b

     • Uroczyste zakończenie roku klas maturalnych

      "Coś się kończy, coś zaczyna" - jak zawsze cytatem z "Wiedźmina" żegnamy kolejny rocznik absolwentów naszego Liceum. Przy tej okazji, przez głowę przebiegają wspomnienia z tych wspólnych lat. Ciężko się rozstawać, bo przecież przez ostatnie cztery lata widywaliśmy się codziennie, a teraz tak po prostu idziecie dalej.

      Z dumą patrzymy na naszych absolwentów, życzymy im samych sukcesów, trzymamy kciuki za egzaminy maturalne, ale mamy pewność, że puszczamy w świat rocznik wspaniałych młodych ludzi. Niech ten świat stoi przed Wami otworem! 

     • Sadzenie drzew przez Absolwentów

      Dzisiaj, tuż po uroczystym zakończeniu roku klas maturalnych, podobnie jak w latach ubiegłych, delegacja klas IV z XII Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza, wzięła udział w sadzeniu drzew w Parku Szymańskiego.

      Inicjatorem akcji jest Urząd Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, a sadzenie odbyło się już po raz szósty. Dzięki niej mieszkańcy naszej dzielnicy mają okazję wybrać się na spacery w kolejnym zalesionym fragmencie naszej zielonej dzielnicy.

      Akcja jest wspaniałą okazją do podkreślenia więzi łączących absolwentów XII Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza z Wolą.

     • Wojewódzki Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży

      Uczniowie z klasy 1b zdobyli medale podczas Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży Debiuty "na Brożka". Jagoda Pióro wyrecytowała i wytańczyła srebrne krążki, a Igor Albera wyśpiewał złoto. Gratulujemy!

      Nad przygotowaniem uczniów czuwała p. S. Orłowska.

     • Wiosna w krajach nadbałtyckich: Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja

      W kwietniu nasi uczniowie zwiedzili aż cztery kraje w czasie intensywnej wycieczki. Dzień 1 to średniowieczna Ryga, jedno z najbardziej zielonych miast europejskich. Stare Miasto, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, oszałamia śladami secesji. Dzień drugi upłynął na zwiedzaniu urokliwego Tallina. Po nocy spędzonej na promie, 3 dnia powitał nas Sztokholm z Pałacem Królewskim, spacerem po Gamla Stan, zwiedzaniem Zamku Królewskiego oraz wizytą w Muzeum Vasa, czyli statku, mierzącego aż 52 metry wysokości. Po obowiązkowej cynamonce i kawie, czyli szwedzkiej fice, 4 dnia wróciliśmy do Tallina na zwiedzanie kolejnych atrakcji, aby 5 dnia zameldować się w Wilnie, gdzie odwiedziliśmy dom Mickiewicza, grób Piłsudskiego i Ostrą Bramę. Niektórzy uczestnicy wycieczki twierdzili nawet, że to właśnie Wilno najbardziej zawróciło im w głowie. Pogoda dopisała, a Bałtyk nie przewidział dla nas sztormu.

     • 3d wycieczka nr 2

      Na drugiej dzisiejszej wycieczce 3d odwiedziła galerię sztuki TEST, gdzie napisała nawet własny manifest artysty i wykonała dzieło sztuki.

      Wycieczkę zorganizowała p. A. Wróblewska, a opiekunką była p. A. Straszewska 

     • 3d wycieczka nr 1

       A. Straszewska Spotted: 3d wychodząca dzisiaj na dwie wycieczki. Pierwszą z nich była wizyta w ZTM Warszawa, gdzie dyskutowaliśmy na temat nowych inwestycji, dowiedzieliśmy się wszystkiego o budowie kolejnych linii metra. Poznaliśmy odpowiedź na pytanie, czy komunikacja miejska będzie kiedyś darmowa i jak wygląda schemat zarządzania ruchem w przypadku jakiegokolwiek wypadku. 

      Wycieczkę zorganizowała p. A. Straszewska 

     • #sprzątamydlaPolski

      Niezawodna 3d jak co roku sprząta świat. Meldujemy, że ulice Sienna, Żelazna i Złota są już wolne od śmieci. #sprzatamydlapolski #sprzątamydlapolski 

     • Dzień Ziemi 2024

      Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami z okazji Dnia Ziemi zbudowaliśmy hotel dla owadów oraz własny kompostownik, obie rzeczy możecie podziwiać tuż obok szkoły po lewej stronie dziedzińca. To jeszcze nie wszystko, co dziś działo się u nas na Earth Day.

     • Wiedeń i Morawski Kras

      Przedstawiamy krótką relację z wycieczki do Wiednia i Morawskiego Krasu. Wiedeń na pewno znacie, ale czym jest Morawski Kras? Mieści się w Czechach i jest magiczną, pełną jaskiń krainą, która nie potrzebuje efektów specjalnych, aby posłużyć za scenerię filmu fantasy. I to wszystko widzieli na własne oczy nasi uczniowie. 

      Opiekunkami wycieczki były p. M. Owczarzy, p. E. Skoczeń, p. A. Sajdak i p. E. Szyk.

  • Kontakt

   • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
   • ul. Sienna 53 00-820 Warszawa Poland
   • (22) 620 82 60, (22) 620 47 74
   • (22) 620 47 74
   • XIILOimHSienkiewicza
 • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line