• Aktualności

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

      Data publikacji: 2022-08-25

      Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się w czwartek, 1 września 2022 r. według następujacego porządku:

      - godz. 9:00 - klasy pierwsze na dziedzińcu przed budynkiem szkoły, spotkanie z Dyrektorem i Gronem Pedagogicznym, a potem w salach lekcyjnych z wychowawcami;

      - godz. 9:30 - klasy drugie w salach lekcyjnych z wychowawcami;

      - godz. 10:30 - klasy trzecie i czwarte w salach lekcyjnych z wychowawcami.

      Szczegółowy harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego znajduje się przy wejściu do szkoły. 

     • 1 sierpnia 1944 r. - "Chwała Bohaterom"

      Data publikacji: 2022-07-28

      Wzorem lat ubiegłych społeczność XII Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza składa hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego - "Chwała Bohaterom". Zapraszamy do obejrzenia w oknach  na frontonie budynku szkoły i na ogrodzeniu od strony Alei Jana Pawła II okolicznościowej wystawy.

     • Rekrutacja uzupełniająca

      Data publikacji: 2022-07-25

      Kandydaci zakwalifikowani dostarczają do 27 lipca 2022 r. godz. 15:00 oryginały świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty oraz kwestionariusz osobowy z 2 fotografiami. Listy przyjętych i nieprzyjętych zostaną wywieszone w szkole 28 lipca 2022 r. o godz. 14:00

      W przypadku, gdy szkoła będzie jeszcze dysponowała wolnymi miejscami, przeprowadza się postępowanie uzupełniające według następującego harmonogramu:

      • od 1 do 3 sierpnia 2022 r. do godziny 15:00 kandydaci składają wnioski pobrane ze strony szkoły (REKRUTACJA / Zasady rekrutacji - Formularze)
      • 12 sierpnia 2022 r. - ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych na wolne miejsca w szkole 

      • od 16 do 18 sierpnia 2022 r. do godziny 15:00 kandydaci umieszczeni na listach zakwalifikowanych dostarczają oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty wraz z pozostałymi dokumentami (kwestionariusz osobowy i 2 fotografie)

      • 19 sierpnia 2022 r. o g. 14:00 - ogłoszenie list kandydatów przyjetych i nieprzyjętych na wolne miejsca w szkole.

     • Ogłoszenie o zmianie przepisów uchwały antysmogowej

      Data publikacji: 2022-07-06

      Powietrze w naszym regionie jest zanieczyszczone, szczególnie w sezonie grzewczym. To duże zagrożenie dla naszego zdrowia, życia i środowiska. Oddychanie takim powietrzem przyczynia się do powstania wielu chorób, w tym nowotworów. Aby poprawić jakość powietrza, wprowadzono uchwałę antysmogową[1], która obowiązuje od kilku lat wszystkich mieszkańców Mazowsza.

      Ponieważ smog nie daje za wygraną, uchwała została znowelizowana[2]. Nowe przepisy obowiązują od 14 maja 2022 r.

      JAKIE ZMIANY NAS CZEKAJĄ?

      W przyszłym roku, od 1 października 2023 r. nie będzie można palić węglem na terenie m.st. Warszawy. W dalszej kolejności,  od 1 stycznia 2028 r. zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać mieszkańców gmin z terenu powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego.

      Wyjątek: zakaz spalania węgla nie dotyczy Cię, jeśli zainstalowałeś kocioł, piec, kominek lub inny ogrzewacz pomieszczeń na paliwa stałe (np. węgiel, drewno czy pellet):

      - przed 11 listopada 2017 r., spełniający wymogi klasy 5,  

      lub

      - przed 1 czerwca 2022 r., spełniający wymogi ekoprojektu.

      Nie wolno będzie ogrzewać paliwami stałymi nowo budowanych budynków jeśli wystąpisz z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub zgłoszeniem po 1 stycznia 2023 r., o ile możliwe będzie ich podłączenie do  sieci ciepłowniczej.

      POMOC FINANSOWA

      Na wymianę kotłów oraz ocieplenie budynku możesz otrzymać dofinansowanie z gminnego programu dotacyjnego lub z krajowego programu Czyste Powietrze. Dotacje możesz łączyć. Skorzystaj też z ulgi termomodernizacyjnej.

      W ramach programów możesz uzyskać dotacje do wymiany kotłów i pieców na nowoczesne źródła ciepła, montaż odnawialnych źródeł energii oraz docieplenie budynków jednorodzinnych (ocieplenie ścian i stropów, wymianę okien i drzwi). Więcej informacji uzyskasz na stronach:

      www.eko.um.warszawa.pl/dotacje - dotacje warszawskie,

      www.czystepowietrze.gov.pl - program Czyste Powietrze.

      W czasie, gdy ceny wszystkich nośników energii (gaz, prąd, węgiel, drewno opałowe, itd.) drastycznie wzrosły, inwestycja w wymianę źródła ciepła na nowoczesne oraz ocieplenie budynku, jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków.

      Nie zwlekaj! Skorzystaj z dotacji, płać mniej za ogrzewanie i nie zanieczyszczaj powietrza!

      WARTO WIEDZIEĆ

      Przestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej jest kontrolowane. Za użytkowanie niedozwolonych źródeł ciepła i opału możesz otrzymać mandat do 500 zł, a w przypadku dalszego łamania przepisów, Twoja sprawa może zostać skierowana do sądu. Możliwa grzywna

      to nawet 5 000 zł!

       

      [1] Uchwała nr 162/17 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

      [2] Uchwała nr 59/22 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 26 kwietnia 2022 r. zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

     • Odbiór wyników egzaminów maturalnych

      Data publikacji: 2022-07-04

      We wtorek, 5 lipca 2022 r. od godz. 12:00 będą wydawane przez wychowawców klas zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego. Prosimy o punktualność. W przypadku odbioru przez inną osobę niezbędne jest upoważnienie.

     • Egzaminy poprawkowe

      Data publikacji: 2022-07-04

      Egzaminy poprawkowe odbędą się według następującego harmonogramu:

      • 29.08.2022 r. /poniedziałek/ godz. 8:00 - j. polski, chemia
      • 30.08.2022r. /wtorek/ godz. 8:00 - matematyka
     • Podziękowania dla Szkolnego Wolontariatu

      Nakrętki, które zbierała nasza szkoła realnie pomogły komuś spełnić marzenie. Z tej okazji XII LO otrzymało podziękowania od Żoliborskiego Stowarzyszenia Dom- Rodzina- Człowiek. To tylko jedna z akcji naszego Szkolnego Wolontariatu, którego opiekunem jest p. Małgorzata Stroińska- Staudt.

     • Sienkiewiczowski Festiwal Gier Umysłowych

      W dniach 20-23 czerwca odbył się Sienkiewiczowski Festiwal Gier Umysłowych. Mieliśmy okazję porozmawiać ze znamienitymi zawodnikami, wziąć udział w warsztatach i przede wszystkim zmierzyć się w czterech turniejach: Scrabble, GO, szachowym "ręka - głowa" oraz brydża sportowego. Zwycięzcom gratulujemy wyników, a wszystkim uczestnikom niezależnie od zajętych lokat dziękujemy za wspólnie spędzone na myśleniu (i zabawie jednocześnie) godziny!

      Załączamy także zdjęcia wszystkich nagrodzonych z organizatorem turnieju p. Piotrem Zielińskim.

     • Wolontariat na wycieczce

      Najaktywniejsi wolontariusze naszego liceum wzięli udział w wycieczce w ramach podziękowania za tegoroczne działania. Spędziliśmy czas w Wawrze przy ognisku i świetnie wypoczęliśmy.  Serdecznie dziękujemy za tak duże zaangażowanie w bezinteresowną pomoc w tym roku szkolnym i liczymy na równie wiele akcji wolontariatu w przyszłości.

      Życzymy udanych wakacji, opiekun wolontariatu wraz z przewodniczącymi.

     • Zbieramy nakrętki

      W dniu 21 czerwca szkolny wolontariat przekazał na rzecz Żoliborskiego Stowarzyszenia "Dom Rodzina Człowiek" uzbierane przez społeczność szkolną oraz okolicznych mieszkańców nakrętki. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!

     • X Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

       

      ​​​​​

      W dniu dzisiejszym odbył się w naszej szkole finał X Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych i Ich Dziedzictwie Kulturowym.

      Dwójka naszych uczniów z klasy 1A zakwalifikowała się do ścisłego finału. Tym razem ominęło ich podium, lecz liczymy na sukcesy naszych wychowanków w kolejnych edycjach konkursu.

      Na zdjęciu uczniowie wraz z dwójką naszych anglistów p. Pirógiem i p. Kosińskim.

     • Laureaci i Finaliści

      28 maja 2022 r. odbył się etap centralny Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie. Uczennica klasy IIIdG Katarzyna Zdończyk uzyskała tytuł laureata, tym samym zapewniła sobie indeks Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Gratulacje dla Kasi!

      Miło nam poinformować także o sukcesie ucznia klasy IIIdG Adriana Dąbrowskiego, który został finalistą etapu centralnego konkursu „Senat Rzeczypospolitej Polskiej – jego rola i znaczenie w systemie politycznym Rzeczypospolitej Polskiej”. Wielkie brawa i gratulacje!

     • Warsztaty z astronomii

      Data publikacji: 2022-06-08

      W piątek 3 czerwca 2022 r. klasa 1a udała się do Szkoły Podstawowej nr 386 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod opieką nauczycieli fizyki i informatyki na warsztaty z astronomii. Uczniowie zapoznali się z budową teleskopu, a następnie przystąpili do składania prowizorycznego teleskopu z materiałów ogólnodostępnych w sklepach budowlanych i optycznych. W ramach zajęć zwiedzili planetarium oraz obserwowali bezpiecznie Słońce poprzez profesjonalne teleskopy. Wszyscy wrócili zadowoleni, choć zmęczeni dużą ilością pracy i doznanych wrażeń.

     • Zebrania z rodzicami

      Data publikacji: 2022-05-31

      W środę, 1 czerwca 2022 r. o godz. 17:00 (UWAGA! zebranie dla klas Ia i Ic odbędzie się 31.05. o godz. 17, zaś klasy IIIc w terminie uzgodnionym z wychowawcą klasy) zapraszamy na ostatnie w tym roku szkolnym zebrania wychowawców klas z rodzicami, które odbędzie się w formie stacjonarnej. Dzień Otwarty rozpocznie się po zakończeniu spotkań klasowych. Szczegółowy harmonogram został przesłany przez wiadomości Librus. Podczas zebrań zostaną Państwo zapoznani z propozycją ocen rocznych oraz ewentualnymi zagrożeniami uczniów ocenami niedostatecznymi i nagannymi.

     • Uroczyste zakończenie ostatnich klas trzyletniego liceum ogólnokształcącego

      Data publikacji: 2022-05-13

      W piątek, 29 kwietnia 2022 r. pożegnaliśmy maturzystów już ostatniego rocznika trzyletniego liceum ogólnokształcącego. Podczas uroczystości Pani Dyrektor Elżbieta Wysmołek wygłosiła wzruszające, chwytające za serce, przemówienie oraz wręczyła stypendia za wyniki w nauce i zachowanie dla najlepszych uczniów szkoły. Nie zabrakło również wyróżnień wręczanych przez wychowawców oraz opiekunów projektów i konkursów.

     • Sadzenie drzew przez Absolwentów liceów wolskich

      Po uroczystym zakończeniu roku klas maturalnych, podobnie jak w latach ubiegłych, delegacja klas III z XII Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza, wzięła udział w  sadzeniu drzew. 

      Inicjatorem akcji jest Urząd Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, a s odbyłą się już po raz piąty. Dzięki niej mieszkańcy naszej dzielnicy mają okazję wybrać się na spacery w kolejnym zalesionym fragmencie naszej zielonej dzielnicy. 

      Akcja jest wspaniałą okazją do podkreślenia więzi łączących absolwentów XII Liceum Ogólokształcącego im. Henryka Sienkiewicza z Wolą.

     • Zakończenie III edycji projektu edukacyjnego STEM PW

      Data publikacji: 28.04.2022

      Na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta gala, podczas której nagrodzono zwycięzców naukowych zmagań. Po trudach trzyetapowej realizacji, laureaci wszechstronnego konkursu, obejmującego nauki ścisłe (matematykę, fizykę i informatykę), uzyskali wstęp na wszystkie kierunki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Wydziału Elektrycznego, bez uczestniczenia w procesie rekrutacji, niezależnie od klas w szkołach ponadpodstawowych, do których uczęszczają. W projekcie uczestniczyło łącznie 501 uczniów reprezentujących 47 szkół m. in. z Warszawy, Radomia, Trójmiasta, Mińska Mazowieckiego, Siedlec, Mielca i Lublina. Niestety naszym uczniom nie udało się dojść do ścisłego finału, ale liczymy na udział w kolejnej edycji konkursu. 

      Po części oficjalnej odbył się panel dyskusyjny, w którym jednym z uczestników był nauczyciel informatyki - Pan Piotr Jóźwik. Tematem przewodnim było „Nauczanie zdalne - przekleństwo, czy błogosławieństwo”. Podczas prowadzonej dyskusji nauczycieli i uczniów, zwracano uwagę na różne aspekty kształcenia na odległość - jego wady i zalety oraz wpływ na zmianę realizacji zajęć przedmiotowych, podejścia do technologii i więzi społeczne. Na zakończenie odbył się zapierający dech w piersiach pokaz „Laser – potęga światła”.

     • DZIEŃ OTWARTY LICEUM

      Data publikacji: 20.04.2022

      Spotkanie informacyjne dla kandydatów - absolwentów szkół podstawowych i ich rodziców odbędzie się w formie on-line, a nie stacjonarnie, jak wcześniej przewidywaliśmy. Termin Dnia Otwartego nie ulega zmianie, czyli środa, 27 kwietnia 2022 r. o godz. 18. Udostępniamy link do spotkania: https://tiny.pl/98255. Serdecznie przepraszamy za zmianę niezależną od nas.

  • Kontakt

   • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
   • ul. Sienna 53 00-820 Warszawa Poland
   • (22) 620 82 60, (22) 620 47 74
   • (22) 620 47 74
   • XIILOimHSienkiewicza
 • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line