• Aktualności

          • Wybory książek

            W ramach działań projektowych w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, w czerwcu, biblioteka zorganizowała, we współpracy z klasą 3d pod opieką pani Agnieszki Straszewskiej oraz samorządem szkolnym, Ogólnopolskie Wybory Książek. Głosowanie poprzedzone było wystawą plakatów prezentujących ulubione książki uczniów. Młodzież głosowała na wybrane przez siebie lektury. Zliczone głosy stworzyły ranking ulubionych książek uczniów naszej szkoły. W głosowaniu wzięło udział 78 uczniów, oddano głosy na 130 pozycji. Trzy pierwsze miejsca zajęły: 

            1. Rodzina Monet, W. Marczak - 10 wyborów.

            2. Wiedźmin. Saga, A. Sapkowski - 8 wyborów.

            3. Igrzyska śmierci. Wszystkie części, S. Collins - 6 wyborów.

            Wyniki Wyborów przekazano do organizatora głównego (redakcja "Biblioteki
            w Szkole")

            Na podstawie zsumowanych wyników Wyborów Ogólnopolskich w poszczególnych placówkach zostanie sporządzony wykaz ogólnopolski, który zostanie przekazany do instytucji, organizacji i mediów zainteresowanych czytelnictwem.

          • Tydzień gier umysłowych Dzień 3

            Tydzień Gier Umysłowych, Dzień 3: W dzisiejszym turnieju brydżowym rozegraliśmy rekordową jak na sienkiewiczowskie zmagania liczbę rozdań (ile, to zostanie naszą tajemnicą 😅). Na finiszu najlepsi okazali się weterani szkolnych zmagań:III miejsce - Małgorzata (4a) i Adam (matura 2020r.),II miejsce - Szymon (3a) i Vladislav (3a), a na I miejscu, po raz kolejny - pani profesor Orłowska i Jan (4a).

            Gratulujemy zwycięzcom!

            Jutro, zapraszamy na planszówki

          • Tydzień gier umysłowych: dzień 2

            Tydzień gier umysłowych dzień 2.  W dzisiejszych zmaganiach szachowych wzięli udział nie tylko nasi uczniowie, ale także nasi absolwenci. Na zdjęciu nr 1 uczestnicy finału turnieju indywidualnego dumnie pozują z dyplomami i p. Piotrem Zielińskim, mastermindem całego turnieju. 

            Jutro (środa) od rana zapraszamy na warsztaty od zera do mistrza brydża, a następnie na turniej brydża sportowego. Niech wygra najlepszy, ale uwaga - w turnieju weźmie udział nasza wicemistrzyni Polski nauczycieli p. S. Orłowska 😎🏆 także będzie ciężko. 

            Zwyciężyli tegoroczni absolwenci Dominik i Tymon pokonując w emocjonującym finale Szymona i Ryszarda z 2b. Dodatkowy turniej indywidualny wygrał absolwent z roku 2020 Adam a podium uzupełnili Wojciech i Jacek z 1a.

             

          • Niebieska skrzyneczka w naszej szkole

            Wzięliśmy udział w konferencji dotyczącej Niebieskiej skrzyneczki Co to takiego?

            Pomoc dzieciom i młodzieży – projekt „Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży”Celem projektu „Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży” jest poprawa dostępu do wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. W ramach projektu w szkołach umieszczane są specjalne niebieskie skrzynki, do których uczniowie mogą anonimowo wrzucać wiadomości z prośbą o pomoc lub informować o problemach, zarówno swoich, jak i tych zauważonych u rówieśników. Inicjatywa zapewnia młodzieży bezpieczne miejsce do wyrażania swoich obaw i problemów, zwiększa świadomość na temat zdrowia psychicznego i edukuje zarówno uczniów, jak i kadrę pedagogiczną.

            W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Biura Rzeczniczka Praw Dziecka oraz fundacji GrowSpace, OFF School, Dajemy Dzieciom Siłę i Girls Future Ready.Projekt realizowany jest przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego i władze województwa mazowieckiego.

            https://www.gov.pl/web/edukacja/pomoc-dzieciom-i-mlodziezy--projekt-niebieska-skrzyneczka-zdrowia-psychicznego-dzieci-i-mlodziezy

          • 2b gotuje

            Kulinarna Podróż do Włoch

            Profil mat-geo-ang to nie tylko zdobywanie wiedzy teoretycznej, ale również nauka z zastosowaniem empirycznych metod badawczych, takich jak na przykład warsztaty kulinarne. Podczas tych ostatnich klasa 2b przygotowywała dania kuchni włoskiej pod okiem profesjonalistów z Cook Story. Odkrywając sekrety Italii, uczniowie przepysznie się bawili.

            Wycieczkę zorganizowała p. M. Dziubińska, a opiekę sprawowała p. M. Dziarkowska 

          • Utrwalamy piękne widoki, czyli 1e maluje

            Rok szkolny mija, ale na obrazie staramy się uchwycić to co najpiękniejsze. Uczniowie liceum spróbowali swoich sił w malarstwie pejzażowym. Pod okiem doświadczonego artysty Michała Nowaka tworzyliśmy własne dzieła na klasycznym podobraziu malarskim. Projekt realizowany jest w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

          • I turniej Brawl Stars

            Dziękujemy za udział wszystkim drużynom, które wzięły dziś udział w I turnieju Brawl Stars. Po emocjonującej walce podmium wygląda następująco 

            III miejsce 🥉 Edgar i przyjaciele (klasa 2a)

            II miejsce 🥈OON (klasa 2e)

            I miejsce 🥇Młoty Franka (klasa 1e)

            Dziękujemy za prowadzenie i przygotowanie klasie 2a i p. P. Zielińskiemu i p. A. Straszewskiej 

          • XII LO na obchodach w Polin

            Dnia 13 czerwca nasza społeczność szkolna uczestniczyła w obchodach 50 rocznicy śmierci Jana Żabińskiego, niezwykłego dyrektora warszawskiego ZOO, który w czasach wojennych wraz ze swoją małżonką Antoniną udzielał schronienia potrzebującym Żydom. Uroczystości zorganizowanej przez Fundację Żabińskich we współpracy z Fundacją Ogród Sprawiedliwych i z Muzeum Polin towarzyszyła  projekcja filmu „AZYL”. Zapewne każdy z nas na warszawskie ZOO spojrzy teraz z innej perspektywy.

          • Nabór na stypendia edukacyjne

            Przekazujemy informacje dotyczące stypendiów edukacyjnych, którą otrzymaliśmy od Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Wola

            Szanowni Państwo,

            Zbliża się nabór wniosków o stypendia edukacyjne m.st. Warszawy na rok szkolny 2024/2025.

            Rekrutacja rozpocznie się w dniu zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, tj. 21 czerwca br.

            Pełna oferta stołecznych stypendiów, wraz ze szczegółowymi informacjami, dostępna jest w jednym miejscu - pod adresem: um.warszawa.pl/stypendia

            Warto już teraz sprawdzić warunki naboru, żeby przed końcem roku szkolnego spokojnie zgromadzić potrzebną dokumentację i zwiększyć szanse na uzyskanie stypendium:stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II - dotyczą uczniów klas 4-8 szkół podstawowych, uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów, którzy mimo trudnych warunków materialnych mają dobre wyniki w nauce oraz osiągają sukcesy naukowe, artystyczne, sportowe lub angażują się w różnorodne działania społeczne. 

            Operatorem stypendiów jest samorządowa instytucja kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II;stypendia m.st. Warszawy SAPERE AUSO, adresowane są do najzdolniejszych uczniów uczęszczających do publicznych lub niepublicznych szkół ponadpodstawowych dla młodzieży na terenie m.st. Warszawy. Zachęcamy również do zapoznania się z ogólnopolską ofertą stypendialną, np.:- Program Zdolni Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci;- wyszukiwarka stypendialna: mojestypendium.pl.

             

          • Tajemnice Łazienek Królewskich

            W czasie Święta szkoły (tak, tego w październiku), 2c wygrała wielki konkurs wiedzy ogólnej, organizowany przez p. Straszewską. Przyszedł czas na odbiór nagrody była nią wycieczka z oprowadzaniem po osiedlu domków fińskich  w Jazdowie (gdzie udało nam się nawet zwiedzić domki od środka) oraz zgłębieniem tajemnic Łazienek Królewskich.

            Wycieczkę zorganizowała p. A. Straszewska, a opiekę sprawowała p. M. Owczarzy. 

          • Zawody wioślarskie

            W dniu 12.06 reprezentacja szkoły wzięła udział w  Międzyszkolnych Halowych Regatach na ergometrach wioślarskich o Puchar Dyrektora XL Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego.Gratulacje za poprawę wyniku z poprzedniego roku!Opiekę na zawodnikami sprawował  p. P. Rogowski

          • Plener malarski

            Uczniów zainteresowanych tematyką i chcących aktywnie uczestniczyć w plenerze prosimy o kontakt (bezpośredni lub poprzez Librusa) z Panem Wojciechem Pietrzykowskim do piątku 14.06.

          • Finał XII Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

            Finał XII Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych i Ich Dziedzictwie Kulturowym. Tym razem zmagania dotyczyły Nowej Zelandii. Nasi uczniowie zdobyli zaszczytne: 1 miejsce (Bartosz Florczak, 3A) oraz 2 miejsce (Susana Weiss, 2D). Gratulujemy i jednoczenie już teraz zapraszamy wszystkich chętnych na kolejną edycję konkursu za rok, tym razem dotyczącą wiedzy o Kanadzie.

          • Śladami Powstania listopadowego

            W dniu 05.06 klasa 2e odbyła spacer po Łazienkach Królewskich, śladami Powstania listopadowego.  Organizatorem oraz przewodnikiem była Pani Ewa Homa. Opiekę sprawował p. P. Rogowski. 

          • Nagroda teatralna

            Najpierw godzinami ćwiczyliśmy...Potem wzięliśmy udział w konkursie teatralnym...A dziś odebraliśmy nagrodę.

            Serdecznie gratulujemy!!!

          • Co każdy obywatel wiedzieć powinien, czyli z wizytą w Sądzie Okręgowym na Woli

            Główną sprawą na wokandzie było dzisiaj postępowanie dotyczące Marii B. W rozprawie uczestniczyli uczniowie klasy 2b, którzy pod czujnym okiem Pana Sędziego nie tylko wcielili się w role poszczególnych uczestników rozprawy, ale przede wszystkim poszerzyli wiedzę na temat funkcjonowania Temidy, rodzajów sądów oraz spraw sądowych, zapoznali się z historią Sądu Okręgowego przy alei „Solidarności” oraz, jak przystało na klasę geograficzną, poznali pochodzenie geologiczne materiałów wykorzystanych przy budowie i  wykończeniu zwiedzanego gmachu.

             

            Nad wycieczką czuwała p. M. Dziubińska

          • Ogłoszenie nr 2

            Drodzy Uczniowie! Drodzy Absolwenci! 

             

            Jak co roku (od roku XD), zapraszamy wszystkich miłośników szeroko pojętych gier umysłowych do udziału w szkolnych zawodach, które odbędą się w ostatnim tygodniu roku szkolnego. 

             

            Harmonogram tegorocznych potyczek jest następujący: 

            • poniedziałek (17.06) - turniej BRAWL STARS (zespoły 3-osobowe) - zgłoszeniami zajmuje się Samorząd (czekajcie na info) godz. 10:30-12:00
            • wtorek (18.06) - turniej SZACHOWY (główne zawody ręka-głowa + dodatkowy turniej indywidualny) godz. 09:00-ok 12:00/13:00
            • środa (19.06) - warsztaty BRYDŻA SPORTOWEGO "od zera" + turniej par warsztaty: godz. 08:00-09:30, turniej: 10:00-12:30
            • czwartek (20.06) - spotkanie planszówkowe. cały dzień 08:00-14:30 (luźne spotkanie, bez zorganizowanej rywalizacji)

             

            Na uczestników czekają miłe niespodzianki, na zwycięzców nagrody!

             

            Zapraszamy w imieniu p. Piotra Zielińskiego, naszego masterminda stojącego za turniejem

             

          • Ogloszenie

            W imieniu Biblioteki szkolnej

            Bierzemy udział w akcji

            Ogólnopolskie Wybory Książek

            Podaj 3 tytuły ulubionych książek, które ostatnio czytałeś.

            Oddaj swój głos w Sienku, pomóż stworzyć ranking bestsellerów

            W poprzednich wyborach głosowało ponad 400 tysięcy dzieci i młodzieży.

            W szkołach ponadpodstawowych głosowało 110 807 uczniów, 

            którzy podali 1570 tytułów książek. 

             

            Oto pierwsza dziesiątka:
            1. 50 twarzy Greya *, James E. L., 13529 głosów.
            2. Wiedźmin: Saga o wiedźminie *, Sapkowski A., 6916 głosów.
            3. Gwiazd naszych wina, Green J., 6678 głosów.
            4. Igrzyska śmierci *, Collins S., 5942 głosów.
            5. Harry Potter *, Rowling J. K., 5375 głosów.
            6. Pieśń lodu i ognia *, Martin G. R. R., 5160 głosów.
            7. Hobbit czyli tam i z powrotem, Tolkien J. R. R., 5053 głosów.
            8. Władca Pierścieni *, Tolkien J. R. R., 3666 głosów.
            9. Uniwersum Metro 2033 *, Glukhovsky D., 3448 głosów.
            10. Zmierzch *, Meyer S., 2593 głosów.
            * - seria
             

            Najpopularniejsze tytuły kupimy do biblioteki szkolnej!

             

            Wybory odbędą się 

          • Spotkanie z Powstańcem

            W tym roku przypada 80 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Nasza szkoła już teraz włącza się w obchody tego jubileuszu.  Klasa I D wraz z wychowawczynią Aleksandrą Wróblewską uczestniczyła w spotkaniu z Janem Witkowskim, 93 -letnim powstańcem warszawskim, który podzielił się z nami swoimi wspomnieniami. Za tę wyjątkową lekcję historii dziękujemy Pani Monice Białkowskiej.

    • Kontakt

      • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
      • ul. Sienna 53
        00-820 Warszawa
        Poland
      • (22) 620 82 60,
        (22) 620 47 74
      • (22) 620 47 74
      • XIILOimHSienkiewicza
  • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line