• Aktualności

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

      Zakończenie roku szkolnego to prawdopodobnie najprzyjemniejszy moment roku szkolnego. Już za moment rozpoczynają się wakacje, ale jest to także czas nagród za Waszą naprawdę ciężką pracę. 

      Zapraszamy do galerii zdjęć, w której znajdziecie między innymi nagrody: 

      - za świadectwa z wyróżnieniem i najwyższe średnie w szkole, 

      - za najwyższy poziom wtajemniczenia, czyli matematykę, gry umysłowe oraz IT, 

      - dla Wiktora, Pauliny i Oli za reprezentowanie szkoły podczas uroczystości otwarcia przestrzeni "Ogród Pamięci i Integracji",

      - dla Kingi i Konrada, czyli naszych cudownych opiekunów ślimaków, 

      - dla wspaniałego Samorządu i niezastąpionego SOUND CREW, 

      - dla Ariny za konkurs fotograficzny, 

      - dla Iwo za osiągnięcia sportowe, 

      - dla drużyny nauczycieli za reprezentowanie szkoły podczas Dzielnicowych Zawodów w Pływaniu,

      - dla Cecylii za bycie niedoścignionym wzorem czytelniczki i nieocenioną pomoc w bibliotece, 

      - dla Wiktora i jego crew za wspaniałe filmy, których wszyscy nam zazdroszczą,  

      - dla Kingi i Małgosi za wspaniale warsztaty i Olimpiadę Zwolnieni z Teorii, 

      - dla Mai i Susany za konkursy z języka angielskiego,

      - dla wszystkich uczestniczek za udział w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, 

      - dla naszych wspaniałych wolontariuszy, 

      - od wychowawców klas.

      Życzymy Wam udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!

     • Konkurs fotograficzny

      Nasza uczennica Arina (błąd w imieniu na dyplomie) zdobyła II miejsce w Wiosennym Konkursie Fotograficznym organizowanym przez LO im. Kuronia, czyli naszych sąsiadów. Gratulujemy!

     • Brydż

      Z radością informujemy, że nasza szkoła zajęła III miejsce w Otwartych Mistrzostwach Warszawy Szkół Średnich w Brydżu Sportowym. Dziękujęmy naszej reprezentacji oraz p. Piotrowi Zielińskiemu za popularyzację tej dyscypliny.

     • Turniej Gier Umysłowych Dzień 2

      Dziś odbyły się w szkole warsztaty brydża sportowego "od zera" i szkolny turniej, który dzięki uprzejmości pana Piotra Dybicza i Akademii Brydża miał w pełni profesjonalną oprawę.

      Wystartowało 14 par, ale wygrać mogła tylko jedna. Gratulacje dla pani Sylwii Orłowskiej i Janka (3a). Drugie miejsce zajęła debiutująca w zawodach pani Agnieszka Straszewska w parze z panem Piotrem Zielińskim, a podium uzupełnili Vladislav z Szymonem (obaj 2a). Szczegółowe wyniki znajdziecie pod adresem: http://akademiabrydza.pl/230621si/

      Dodatkowym miłym akcentem był słodki poczęstunek jednego z uczestników obchodzącego dziś urodziny. Jubilatowi składamy serdeczne życzenie STO LAT

     • Młoda Polska kolejny poziom

      Drugi przystanek Młodopolskiego wehikułu czasu-projektu realizowanego w ramach WIE. Tym razem uczniowie 2d i 3d poznawali Warszawę przełomu XIX i XX wieku  raz zasady jej funkcjonowania. Szukaliśmy ornamentów secesyjnych, wchodziliśmy na podwórka-studnie, oglądaliśmy klatki schodowe noszące ślady przemijającej świetnosci. Naszym przewodnikiem był Pan Adrian Sobieszczański 

      (dziękujemy), który również przybliżył nam atmosferę kawiarni przełomu wieków. Najbardziej wytrwali właśnie przy kawie skończyli wycieczkę.

     • Wizyta na Giełdzie

      W dniach 1 i 15 czerwca uczniowie klas 3a i 3b pod opieką p. Małgorzaty Stroińskiej - Staudt uczestniczyli w wycieczce na Giełdę Papierów Wartościowych przy ul. Książęcej Poznali budynek, historię Warszawskiej Giełdy i dowiedzieli się się jak inwestować. Bardzo praktyczna lekcja podstaw przedsiębiorczości

     • I dzień turnieju Gier Umysłowych

      Dzisiaj odbył się szkolny turniej szachowy. Na starcie stawiło się 10 duetów. Po serii zaciętych pojedynków na I miejscu w klasyfikacji wszechczasów umocnił się Marcin (4a) grający tym razem w parze z Kamilem (4a) pokonując w  emocjonującym finale Tymona i Dominika (obaj 3a). Turniej dodatkowy wygrał szacowny absolwent (matura 2020 - kiedy to było?!) Adam, pokonując w decydującej partii debiutującego w sienkiewiczowskich zmaganiach Szymona (1b). Ostatni stopień podium zajął Antoni (4a). Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkich zapraszamy na jutrzejsze spotkanie z brydzem sportowym!

     • Zajęcia w galerii

      10 i 16 czerwca dwie klasy (1e i 3b) wybrały się do Galerii Test na wystawę rzeźb i monotypii Andrzeja Kastena. Uczniowie mieli okazję zwiedzić historyczną wystawę autora Pomnika Kościuszkowców, a także podziwiać sztukę syntezy i geometryzacji formy słynnego polskiego rzeźbiarza. Uczniowie skorzystali także z warsztatów Granice rzeźby oraz Formy i symbole. Podczas zajęć uczyli się pracy z tekstami kultury, ich analizy i interpretacji. A potem oddali się zadaniom manualnym, tworzyli własne masy plastyczne, rzeźbili z nich, wykonywali filigranowe, frotażowe dekoracje oraz formy rzeźbiarskie według własnych koncepcji. Podczas zajęć wykonywali też prace z tektury, metalu i materiałów syntetycznych.

     • 3d w Ziemi Obiecanej

      Klasa 3d kończy ten rok szkolny jednodniową wycieczką do kominogrodu XIX wieku, czyli Łodzi. Pod opieką Pana Michała Kadeja i Aleksandry Wróblewskiej uczniowie odbyli spacer po manufakturze i poznali wnętrze łódzkiego Luwru- Pałacu rodziny Poznańskich. 

     • Wyróżnienie dla naszej szkoły

      Z radością informujemy, że uczniowie naszego szkolnego koła teatralnego: Adrianna R., Oliwia W., Paweł C., Olaf O., Łukasz R. i Antoni S. zdobyli wyróżnienie na I Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich. Gratulujemy!!!

     • Nagroda dla XII LO

      XII LO laureatem w Konkursie " Najlepsze szkolne i przedszkolne przestrzenie uczenia się w Warszawie"

      12 czerwca 2023 roku nastąpiło rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu na "Najlepsze szkolne i przedszkolne przestrzenie uczenia się w Warszawie". Z dumą i radością informujemy, że nasza szkoła została nagrodzona! Znaleźliśmy się wśród 6. laureatów spośród zgłoszonych 34. placówek oświatowych! 

      Nagrodę otrzymaliśmy za zaadaptowanie przestrzeni przyszkolnej między naszym liceum a sąsiadującą szkołą im. J. Kuronia. Tak powstał cudowny "Ogród pamięci i rekreacji", który służy społeczności szkolnej, a także odwiedzającym to miejsce turystom i mieszkańcom Warszawy. Ze względu na eliminację barier architektonicznych ogród jest dostępny także dla osób z niepełnosprawnością. To piękne i funkcjonalne miejsce jest uroczym zakątkiem do wypoczynku, do uprawiania sportu, ale również, z racji sąsiadującego ze szkołą fragmentu muru Getta Warszawskiego, zadumy nad tradycją i historią naszego miasta jako świadectwa tragicznej i bohaterskiej historii narodu żydowskiego. Zapraszamy do odwiedzania naszego ogrodu! To niewątpliwie perła na urbanistycznej mapie stolicy!

      Miłym akcentem podczas gali były warsztaty, na których uczestniczący w nich laureaci  zdefiniowali najlepszą przestrzeń do uczenia się i rekreacji,.

     • Kolejna odsłona projektu o Nowosielskim

      Kolejny wyjazd w ramach projektu: Nowosielski w służbie ikony. Tym razem do Wesolej, do neoromanskiego kościoła p.w. Opatrzności Bożej. Nawa i prezbiterium świątyni jest ozdobiona polichromiami i obrazami drogi krzyżowej autorstwa Nowosielskiego. Jego projektu są również witraże, posadzka i żyrandole. 

     • Wolontariusze w kinie

      W dniu 14 czerwca najbardziej aktywni wolontariusze z naszej szkoły wybrali się do kina. Wycieczka do kina to mała nagroda za cały rok ciężkiej pracy, więc w imieniu szkoły i opiekunki wolontariatu p. Małgosi Stroińskiej serdeczniie dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

     • Spacer śladami Lalki

      Klasa IIa odbyła dzisiaj spacer literacko-historyczny śladami "Lalki" B.Prusa. Trasa wycieczki obejmowała Podwale, Miodową i Krakowskie Przedmieście.

     • Finał konkursu z j.angielskiego

      Wczoraj odbył się Finał XI Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych i Ich Dziedzictwie Kulturowym w którym miejsca na podium zajęli nasi uczniowie:Bartosz (2A), Patryk (3D) oraz Susana (1D). Serdecznie gratulujemy i życzymy podobnych sukcesów za rok w kolejnej edycji konkursu!

     • 1e w Sandomierzu

      W dniu 13.06.2023 klasa 1e odbyła wycieczkę do Sandomierza. Uczniowie zwiedzili Bramę Opatowską, zbrojownię rycerską, zamek, rynek oraz przeszli podziemną trasę turystyczną. Mieli także okazję podziwiać panoramę miasta podczas rejsu statkiem po Wiśle.  

     • Wizyta w SGGW

      Klasa 1c wzięła udział w Otwartych Laboratoriach SGGW. Warsztaty dotyczyły działania enzymów i chromatografii barwników roślinnych.  

     • Nauka salsy

      13 czerwca klasa 1 b wraz ze swoją wychowawczynią oraz z nauczycielką hiszpańskiego zrealizowała wylicytowaną na WOŚP lekcję nauki salsy. Zajęcia odbyły się w plenerze i pomimo niezbyt sprzyjającej aury, uczestników rozgrzewały gorące kubańskie rytmy.

     • Projekt o getcie

      Od jesieni tego roku chętni uczniowie z  klasy 2 d wraz z Panią Aleksandrą Wroblewską biorą udział w projekcie Muzeum Getta Warszawskiego skierowanym do szkół mieszczących się na dawnym terenie getta lub z nim sąsiadujących. Po serii ciekawych warsztatów wzięliśmy udział w spacerze po nieistniejącym mieście. Tym razem mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć teren szpitala Bersonów i Baumanów, w którym mieścić się będzie  Muzeum Getta Warszawskiego. Dziękujemy Maszy Makarowej za niesamowity spacer. Efekty naszych projektowych działań już wkrótce..

     • Nowosielski i ikony

      Kolejne spotkanie z Jerzym Nowosielskim, tym razem w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża na Jelonkach. Uczniowie mogli zapoznać się z symboliką polichromii arysty, porównać projekt z ostateczną realizacją.

   • Kontakt

    • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
    • ul. Sienna 53
     00-820 Warszawa
     Poland
    • (22) 620 82 60,
     (22) 620 47 74
    • (22) 620 47 74
    • XIILOimHSienkiewicza
  • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line