• Aktualności

     • Wyróżnienie od WOŚP

      Nie możemy nie pochwalić się takim wyróżnieniem. Wielkie podziękowania kierujemy do p. Małgosi Stroińskiej-Staudt za zaangażowanie, inspirację i wielkie serce

     • Akcje szkolnego koła wolontariatu

      Jak co roku, nasze szkolne koło wolontariatu działa prężnie. W ubiegłym tygodniu odbyła się kolejna odsłona Akcji Ciacho. Wolontariat z 12. LO otrzymał również podziękowania od Fundacji "Świat na Tak" z którą współpracujemy już od dłuższego czasu. Tym razem zorganizowaliśmy zbiórkę przyborów szkolnych. Dziękujęmy za Wasze zaangażowanie w obie akcje.

     • Klasa IIIB na konferencji

      IIIB uczestniczyła w konferencji - Projekt dla pokoleń organizowanej w siedzibie GPW. Podczas paneli z udziałem ekspertów i młodych poruszano tematy dotyczące geopolityki, podatków i energetyki. 

     • Rocznica 17 września

      Delegacja Liceum uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających akt agresji Rosji sowieckiej na nasz Kraj dnia 17 września 1939 roku. Uroczystości zorganizowane, przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, zarówno przez NSZZ „Solidarność” i  Władze Państwowe miały wymiar nie tylko patriotyczny, ale były okazją do oddania czci i hołdu Rodakom pomordowanym na Wschodzie.

     • Sprzątanie świata 2022

      Podobnie jak w latach ubiegłych, również w 2022, w dniach 16-18 września Urząd Dzielnicy Wola zorganizował akcję "Sprzątanie świata". Nasze Liceum po raz kolejny wzięło w niej udział. W ostatni piątek klasa IID podjęła się zadania posprzątania okolic szkoły. 

     • Deklaracje maturalne 2023

      Data publikacji: 2022-09-14

      W zakładce MATURA znajdują się aktualne informacje o egzaminie maturalnym przeprowadzanym w roku szkolnym 2022/2023 oraz składaniu deklaracji maturalnych. Tegoroczni maturzyści i absolwenci składają deklaracje maturalne w formie elektronicznej poprzez stronę internetową https://wyniki.edu.pl (po zalogowaniu się) oraz wydrukowaną z systemu i podpisaną wersję papierową w sekretariacie szkoły.

     • Ślubowanie klas I i otrzęsiny, Wola Okrzejska

      Tradycją naszej szkoły są ślubowania uczniów klas pierwszych w Woli Okrzejskiej, miejscu narodzin Patrona liceum - Henryka Sienkiewicza. W dniu 9 września 2022 roku już po raz 30 zawitaliśmy w gościnne progi Muzeum Henryka Sienkiewicza oraz Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Tam młodzież klas pierwszych złożyła uroczyste ślubowanie na ręce dyrektora liceum, pani Elżbiety Wysmołek. Uroczystość uświetniła obecność Pani Magdaleny Mitury, dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz Pani Iwony Chudek, dyrektora zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Woli Okrzejskiej. Świadkami uroczystości byli również: pan Janusz Piróg, wicedyrektor liceum, wychowawcy klas pierwszych, opiekunowie Samorządu Uczniowskiego i Pocztu Sztandarowego, a także przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. W trakcie uroczystości wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali z rąk dyrekcji liceum znaczki z wizerunkiem Patrona Szkoły na znak przynależności do społeczności "sienkiewiczaków". Po uroczystym ślubowaniu wszyscy obecni wpisali się do pamiątkowej Księgi Gości. Po części oficjalnej odbyły się otrzęsiny - gry i zabawy zorganizowane przez przedstawicieli Samorządu Ucznowskiego. Było wesoło i zabawnie, a rywalizację wygrała klasa humanistyczna - ID. Ostatnim punktem uroczystości  było zdobycie pięknie odnowionego kopca Henryka Sienkiewicza i dotknięcie nosa Patrona, które jest gwarantem dobrze zdanej matury.

      Do zobaczenia za rok!

       

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

      Cześć po wakacjach! Na uroczystym rozpoczęciu roku klas I powitali Was dziś w kolejności: p. Wicedyrektor Janusz Piróg, nasz wspaniały Poczet Sztandarowy, p. Marta Owczarzy (opiekunka Samorządu), p. Małgosia Stroińska- Staudt (opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu) oraz członkowie tegoż Koła. Mamy nadzieję, że jesteście wypoczęci i gotowi do pracy. Drogie pierwsze klasy - Was witamy szczególnie ciepło!

     • Bufet szkolny

      Data publikacji:2022-08-26

      Miło nam poinformować, że od 5 września 2022 r. rozpocznie pracę nowy bufet szkolny. Na stronie internetowej https://szwajcarka.net/ znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje dotyczące organizacji żywienia w szkole (w tym jadłospis na dany miesiąc, informator żywieniowy oraz link do rejestracji w systemie StartEdu). Pod linkiem dla całej społeczności szkolnej: https://szwajcarka.net/lo-sienkiewicz/ będzie możliwość uzyskania wszelkich informacji odnośnie cen i rejestracji, a także zobaczenia aktualnego jadłospisu.

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

      Data publikacji: 2022-08-25

      Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się w czwartek, 1 września 2022 r. według następujacego porządku:

      - godz. 9:00 - klasy pierwsze na dziedzińcu przed budynkiem szkoły, spotkanie z Dyrektorem i Gronem Pedagogicznym, a potem w salach lekcyjnych z wychowawcami;

      - godz. 9:30 - klasy drugie w salach lekcyjnych z wychowawcami;

      - godz. 10:30 - klasy trzecie i czwarte w salach lekcyjnych z wychowawcami.

      Szczegółowy harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego znajduje się przy wejściu do szkoły. 

     • 1 sierpnia 1944 r. - "Chwała Bohaterom"

      Data publikacji: 2022-07-28

      Wzorem lat ubiegłych społeczność XII Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza składa hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego - "Chwała Bohaterom". Zapraszamy do obejrzenia w oknach  na frontonie budynku szkoły i na ogrodzeniu od strony Alei Jana Pawła II okolicznościowej wystawy.

     • Rekrutacja uzupełniająca

      Data publikacji: 2022-07-25

      Kandydaci zakwalifikowani dostarczają do 27 lipca 2022 r. godz. 15:00 oryginały świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty oraz kwestionariusz osobowy z 2 fotografiami. Listy przyjętych i nieprzyjętych zostaną wywieszone w szkole 28 lipca 2022 r. o godz. 14:00

      W przypadku, gdy szkoła będzie jeszcze dysponowała wolnymi miejscami, przeprowadza się postępowanie uzupełniające według następującego harmonogramu:

      • od 1 do 3 sierpnia 2022 r. do godziny 15:00 kandydaci składają wnioski pobrane ze strony szkoły (REKRUTACJA / Zasady rekrutacji - Formularze)
      • 12 sierpnia 2022 r. - ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych na wolne miejsca w szkole 

      • od 16 do 18 sierpnia 2022 r. do godziny 15:00 kandydaci umieszczeni na listach zakwalifikowanych dostarczają oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty wraz z pozostałymi dokumentami (kwestionariusz osobowy i 2 fotografie)

      • 19 sierpnia 2022 r. o g. 14:00 - ogłoszenie list kandydatów przyjetych i nieprzyjętych na wolne miejsca w szkole.

     • Ogłoszenie o zmianie przepisów uchwały antysmogowej

      Data publikacji: 2022-07-06

      Powietrze w naszym regionie jest zanieczyszczone, szczególnie w sezonie grzewczym. To duże zagrożenie dla naszego zdrowia, życia i środowiska. Oddychanie takim powietrzem przyczynia się do powstania wielu chorób, w tym nowotworów. Aby poprawić jakość powietrza, wprowadzono uchwałę antysmogową[1], która obowiązuje od kilku lat wszystkich mieszkańców Mazowsza.

      Ponieważ smog nie daje za wygraną, uchwała została znowelizowana[2]. Nowe przepisy obowiązują od 14 maja 2022 r.

      JAKIE ZMIANY NAS CZEKAJĄ?

      W przyszłym roku, od 1 października 2023 r. nie będzie można palić węglem na terenie m.st. Warszawy. W dalszej kolejności,  od 1 stycznia 2028 r. zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać mieszkańców gmin z terenu powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego.

      Wyjątek: zakaz spalania węgla nie dotyczy Cię, jeśli zainstalowałeś kocioł, piec, kominek lub inny ogrzewacz pomieszczeń na paliwa stałe (np. węgiel, drewno czy pellet):

      - przed 11 listopada 2017 r., spełniający wymogi klasy 5,  

      lub

      - przed 1 czerwca 2022 r., spełniający wymogi ekoprojektu.

      Nie wolno będzie ogrzewać paliwami stałymi nowo budowanych budynków jeśli wystąpisz z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub zgłoszeniem po 1 stycznia 2023 r., o ile możliwe będzie ich podłączenie do  sieci ciepłowniczej.

      POMOC FINANSOWA

      Na wymianę kotłów oraz ocieplenie budynku możesz otrzymać dofinansowanie z gminnego programu dotacyjnego lub z krajowego programu Czyste Powietrze. Dotacje możesz łączyć. Skorzystaj też z ulgi termomodernizacyjnej.

      W ramach programów możesz uzyskać dotacje do wymiany kotłów i pieców na nowoczesne źródła ciepła, montaż odnawialnych źródeł energii oraz docieplenie budynków jednorodzinnych (ocieplenie ścian i stropów, wymianę okien i drzwi). Więcej informacji uzyskasz na stronach:

      www.eko.um.warszawa.pl/dotacje - dotacje warszawskie,

      www.czystepowietrze.gov.pl - program Czyste Powietrze.

      W czasie, gdy ceny wszystkich nośników energii (gaz, prąd, węgiel, drewno opałowe, itd.) drastycznie wzrosły, inwestycja w wymianę źródła ciepła na nowoczesne oraz ocieplenie budynku, jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków.

      Nie zwlekaj! Skorzystaj z dotacji, płać mniej za ogrzewanie i nie zanieczyszczaj powietrza!

      WARTO WIEDZIEĆ

      Przestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej jest kontrolowane. Za użytkowanie niedozwolonych źródeł ciepła i opału możesz otrzymać mandat do 500 zł, a w przypadku dalszego łamania przepisów, Twoja sprawa może zostać skierowana do sądu. Możliwa grzywna

      to nawet 5 000 zł!

       

      [1] Uchwała nr 162/17 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

      [2] Uchwała nr 59/22 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 26 kwietnia 2022 r. zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

     • Odbiór wyników egzaminów maturalnych

      Data publikacji: 2022-07-04

      We wtorek, 5 lipca 2022 r. od godz. 12:00 będą wydawane przez wychowawców klas zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego. Prosimy o punktualność. W przypadku odbioru przez inną osobę niezbędne jest upoważnienie.

     • Egzaminy poprawkowe

      Data publikacji: 2022-07-04

      Egzaminy poprawkowe odbędą się według następującego harmonogramu:

      • 29.08.2022 r. /poniedziałek/ godz. 8:00 - j. polski, chemia
      • 30.08.2022r. /wtorek/ godz. 8:00 - matematyka
     • Podziękowania dla Szkolnego Wolontariatu

      Nakrętki, które zbierała nasza szkoła realnie pomogły komuś spełnić marzenie. Z tej okazji XII LO otrzymało podziękowania od Żoliborskiego Stowarzyszenia Dom- Rodzina- Człowiek. To tylko jedna z akcji naszego Szkolnego Wolontariatu, którego opiekunem jest p. Małgorzata Stroińska- Staudt.

     • Sienkiewiczowski Festiwal Gier Umysłowych

      W dniach 20-23 czerwca odbył się Sienkiewiczowski Festiwal Gier Umysłowych. Mieliśmy okazję porozmawiać ze znamienitymi zawodnikami, wziąć udział w warsztatach i przede wszystkim zmierzyć się w czterech turniejach: Scrabble, GO, szachowym "ręka - głowa" oraz brydża sportowego. Zwycięzcom gratulujemy wyników, a wszystkim uczestnikom niezależnie od zajętych lokat dziękujemy za wspólnie spędzone na myśleniu (i zabawie jednocześnie) godziny!

      Załączamy także zdjęcia wszystkich nagrodzonych z organizatorem turnieju p. Piotrem Zielińskim.

     • Wolontariat na wycieczce

      Najaktywniejsi wolontariusze naszego liceum wzięli udział w wycieczce w ramach podziękowania za tegoroczne działania. Spędziliśmy czas w Wawrze przy ognisku i świetnie wypoczęliśmy.  Serdecznie dziękujemy za tak duże zaangażowanie w bezinteresowną pomoc w tym roku szkolnym i liczymy na równie wiele akcji wolontariatu w przyszłości.

      Życzymy udanych wakacji, opiekun wolontariatu wraz z przewodniczącymi.

     • Zbieramy nakrętki

      W dniu 21 czerwca szkolny wolontariat przekazał na rzecz Żoliborskiego Stowarzyszenia "Dom Rodzina Człowiek" uzbierane przez społeczność szkolną oraz okolicznych mieszkańców nakrętki. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!

  • Kontakt

   • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
   • ul. Sienna 53
    00-820 Warszawa
    Poland
   • (22) 620 82 60,
    (22) 620 47 74
   • (22) 620 47 74
   • XIILOimHSienkiewicza
 • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line