• Aktualności

          • Debaty Sienkiewiczowskie

            Data publikacji: 07.06.2021

            Zakończyły się półfinały Debat Sienkiewiczowskich, w których udział brały klasy Ia i Ib oraz Ic i Id. Pasjonujące zmagania sprawiły, że z wielką niecierpliwością oczekujemy na finał Debat, który odbędzie się 18.06.2021 r. o godzinie 12:00. Spotkają się w nim klasy, które zwyciężyły w etapie półfinałów, są nimi klasy Ib i Id.

          • Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie

            Data publikacji: 07.06.2021

            Dnia 5.06.2021 Odbył się etap centralny Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie, w której uczeń naszej szkoły - Paweł Radzik z klasy IIId, uzyskał tytuł laureata, zajmując 13 miejsce w Polsce.

            Gratulacje dla Pawła wraz z życzeniami dalszych sukcesów.

          • Telefony OFF - Aktywny Dzień Dziecka!

            Data publikacji: 26.05.2021

            W Dniu Dziecka na terenie naszej szkoły organizujemy akcję „OFF" – dzień bez komórki.

            Akcję zainicjowała Pani Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Włączamy się do akcji licząc, że w ten sposób wywołamy refleksję w każdym, kto „bez komórki żyć nie może!”. A my zapewniamy, bez telefonu, komputera i Internetu też można żyć i korzystać z uroków otaczającego świata!

            Uzależnienie od Internetu, telefonu czy komputera stało się swego rodzaju pułapką, w która wpada coraz większa grupa dzieci i młodzieży. Telefon, komputer i Internet, to pożyteczne komunikatory, ale też niosą ze sobą różnego rodzaju niebezpieczeństwa – w tym także możliwość uzależnienia. Internet stał się centrum życia dla bardzo wielu młodych ludzi – uzależnienie rozwija się stopniowo i niezauważalnie, wypierając dotychczasowe zainteresowania i obowiązki. Wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż zbyt długie korzystanie z komputera czy chodzenie cały czas z „komórką w ręku” ma niekorzystny wpływ na układ nerwowy – może powodować rozdrażnienie, zwiększoną nadpobudliwość oraz kłopoty z koncentracją uwagi. Akcja „Off” zwraca uwagę na problem uzależnień behawioralnych wśród młodych ludzi.

            Zachęcamy wszystkich uczniów naszego Liceum do odłożenia telefonów, w tym wyjątkowym dniu przełączmy się  z opcji „on” na „off”, odbudujmy więzi i relacje.

          • Jak zostać ekobohaterem?

            Data publikacji: 24.05.2021

            18 i 20 maja 2021 roku uczennice klas 2cg i 2dg prowadziły w ramach projektu Ekobiblioteka. Jak zostać ekobohaterem? zajęcia w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 317 im. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie. Przedszkolaki z zerówki oraz uczniowie klas pierwszych dowiedzieli się w jaki sposób segregować śmieci i jak je powtórnie wykorzystać np. robiąc z nich zabawki. Zobaczyły stworzone z odpadów przez artystów dzieła sztuki. Dzieci proponowały także, biorąc udział w zabawach, jak mogłyby zadbać o środowisko. Podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej. Wystawę prac będzie można w czerwcu obejrzeć na stronach współpracujących szkół.

          • Kolejne przypadki wścieklizny

            Data publikacji: 20.05.2021

            MAZOWIECKI URZĄD WOJEWÓDZKI W WARSZAWIE

            RZECZNIK PRASOWY

            WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

            tel: 22 695 60 63    fax: 22 695 62 50

            e-mail: rzecznik@mazowieckie.pl

            KOMUNIKAT PRASOWY, 14 maja 2021 r

            _________________________________________________________________________

            Kolejne przypadki wścieklizny u lisów wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego

            13 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 18. przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadek ten stwierdzono powiecie otwockim - w miejscowości Zabieżki/Augustówka, gm. Kołbiel. W dniach 14 – 21 maja planowane jest przeprowadzenie szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących w strefie ochronnej.

            Na terenie Mazowsza pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze śmiertelna choroba. Dlatego apeluję o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Proszę również pamiętać o bezpieczeństwie naszych zwierząt; szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty - powiedział Wojewoda Mazowiecki.

            Przypadki wystąpienia wścieklizny w województwie mazowieckim

            Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia br. w miejscowości Izabela (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 29 stycznia br. został potwierdzony drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel (gm. Kołbiel, pow. otwocki). 12 lutego br. potwierdzono trzeci przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Zakręt (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 19 marca br. potwierdzono czwarty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Dębe Wielkie (gmina Dębe Wielkie, pow. miński). 26 marca br. wykryto piąty i szósty przypadek wścieklizny u lisa – w miejscowości Malcanów (gm. Wiązowna, pow. otwocki) oraz u lisa w miejscowości Zabieżki (gm. Celestynów, pow. otwocki). 13 kwietnia br. wykryto siódmy, ósmy, dziewiąty i dziesiąty przypadek wścieklizny u lisa w powiecie otwockim,  w miejscowościach: Ponurzyca, Sufczyn, Malcanów i Lasek. 13 kwietnia br. wykryto również jedenasty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Wola Władysławowska (gm. Garwolin, powiat garwoliński).

            23 kwietnia br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informował o wykryciu dwunastego, trzynastego i czternastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: garwolińskiego – w miejscowości Wola Starogrodzka, gm. Parysów oraz otwockiego – w miejscowości Rudnik, gm. Osieck i w miejscowości Gadka, gm. Kołbiel.

            4 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu piętnastego, szesnastego i siedemnastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: otwockiego – w miejscowości Mlądz, gm. Otwock (15. przypadek) i garwolińskiego – w miejscowości Wola Rębkowska, gm. Garwolin (16. i 17. przypadek).

            Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego

            27 kwietnia 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy. Szczegóły: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rozporzadzenie-wojewody-mazowieckiego-w-sprawie-zwalczania-wscieklizny-zwierzat-na-terenie-powiatu-otwockiego-minskiego-garwolinskiego-i-miasta-stolecznego-warszawy

            Akcja szczepienia lisów (14 - 21 maja)

            W związku z występowaniem wścieklizny na Mazowszu ponownie zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów. Należy pamiętać, że lis podejmuje tylko taką szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Szczepienie lisów odbędzie się: w następujących powiatach: powiat białobrzeski, powiat garwoliński, powiat grójecki, powiat kozienicki, powiat miński, powiat nowodworski, powiat legionowski, powiat otwocki, powiat piaseczyński, powiat pruszkowski, powiat grodziski, powiat pułtuski, m. st. Warszawa, powiat wołomiński, powiat warszawski zachodni, powiat wyszkowski.

            Akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila

            Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już na początku grudnia 2020 r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

            Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

            Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/component/content/article/7-glowna/80-zaszczep-pupila-to-tylko-chwila

             

            Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

          • Wolontariusze poszukiwani

            Data publikacji: 2021-05-13

            Rozpoczęto rekrutację wolontariuszy do Punktów Szczepień Powszechnych w Warszawie. Wolontariusze zapewnią sprawną pracę punktów, wykonując zadania informacyjne i organizacyjne. Wolontariusze są potrzebni przez najbliższe 3 miesiące (z przedłużeniem do 6 miesięcy), przez 7 dni w tygodniu, po 10 godzin. Dlatego też potrzebujemy zrekrutować jak najwięcej chętnych. Miasto Stołeczne Warszawa organizuje 4 punkty - na Białołęce, Targówku i na Wawrze, oraz największy - na Stadionie Legii. Organizatorami wolontariatu są OPS w dzielnicach, a CKS zapewnia wsparcie promocyjne, organizacyjne i merytoryczne. Wymogiem wobec wolontariuszy jest ukończone 18 lat. Ogromny problem stanowi w tej chwili zapewnienie dyżurów wolontariuszy na przedpołudnia. Większość zgłaszających się to osoby pracujące. Dostrzegamy ogromny potencjał w pełnoletnich uczniach, którzy mogliby wesprzeć akcję. Myślimy tu zwłaszcza o maturzystach, którzy wkrótce zakończą egzaminy.Z uwagi na sytuację dotyczącą szczepień sprawa ma pilny charakter.

          • Zapraszamy na 24. Piknik Naukowy! 8-15 maja ONLINE

            Data publikacji: 11.05.2021

            Jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakim stoimy, jest minimalizacja następstw kryzysu klimatycznego. Dlatego tegoroczna edycja Pikniku Naukowego odbędzie się pod hasłem "Klimat i my".

            Za co powinniśmy kochać dżdżownice? Jak oczyścić powietrze z pomocą roślin? Czy da się zagotować wodę w kartonowym garnku?

            Przekonamy się, że nauka i technika mogą nam pomóc. Zapoznamy się z faktami dotyczącymi klimatu, poznamy zjawiska odpowiadające za jego zmiany i sprawdzimy, czy rezygnacja z dawnych przyzwyczajeń może być przyjemna.

            Co przed nami? Kultowe eksperymenty, ciekawe warsztaty i zapierające dech w piersiach pokazy.

            Jak będzie wyglądał Piknik? Aby zrekompensować Wam i sobie fakt, że nie możemy spotkać się na żywo, impreza potrwa dłużej i będzie odbywać się w kilku wirtualnych miejscach równocześnie. 

            TRANSMISJA ONLINE odbyła się 8-9 maja

            FB Centrum Nauki Kopernik, FB Piknik Naukowy, YT Centrum Nauki Kopernik, FB Polskiego Radia

            WIRTUALNE NAMIOTY trwają do 15 maja

            Na www.pikniknaukowy.pl

             

            Szczegóły: www.pikniknaukowy.pl

          • Absolwenci Sienkiewicza sadzą pamiątkowe drzewo

            Data publikacji: 05.05.2021

            Dnia 30 kwietnia 2021 roku absolwenci naszego liceum, w imieniu całej społeczności szkolnej zasadzili pamiątkowe drzewko. Inicjatorem i organizatorem tego ważnego w życiu naszej szkoły i całej dzielnicy Wola wydarzenia jest  Urząd Dzielnicy Wola m. st. Warszawy. Ta wspaniała uroczystość odbyła się już po raz czwarty i stanowi piękną kontynuację tradycji zazieleniania naszej dzielnicy! Więcej informacji znajdą Państwo w Eko z Twoją Wolą

          • TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA - WIOSNA

            Data publikacji: 26.04.2021

            Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 2dG Dominika Nowakowska zakwalifikowała się do finału konkursu „Turniej Jednego Wiersza – Wiosna 2021”. Dominika zaprezentowała swój wiersz zatytułowany "Ludzie nasiona", który za zgodą autorki, zostanie opublikowany w jednym z najbliższych numerów szkolnej gazetki. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za udany występ finałowy!

          • Wirtualny Dzień Otwarty - Podziękowanie

            Data publikacji: 26.04.2021

            W imieniu całej społeczności szkolnej XII Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie serdecznie dziękujemy Wszystkim Osobom, które odwiedziły nas podczas Wirtualnego Dnia Otwartego Szkoły. Dziękujemy za zainteresowanie i serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w rekrutacji do naszej szkoły. 

          • Ekologiczny projekt edukacyjny "Klimatyczny Dzień Ziemi"

            Data publikacji: 22.04.2021

            W dniu 22 kwietnia 2021 roku uczniowie naszej szkoły wezmą udział w projekcie ekologicznym "Klimatyczny Dzień Ziemi 2021". Dzień Ziemi to miedzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i proklimatycznych. Uczniowie uczestniczyć będą w webinariach i warsztatach: "Zero waste od podstaw", "Gotuję, nie marnuję", "Odpowiedzialna moda", "Dlaczego tańczę w lesie", "ReFashion - warsztat modowy" i "Mozaika klimatyczna". Dodatkowo nauczyciele wezmą udział w webnarium "Szkoła w stylu Zero waste". Spotkania i warsztaty do doskonała okazja, aby poruszyć temat naszej więzi z naturą i poznać nasze możliwości działań na rzecz  ochrony przyrody i klimatu.

          • Konkurs

            Data publikacji: 22.04.2021

            Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje, skierowany do dzieci i młodzieży, konkurs na plakat. 

            Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu promującego mediację i Międzynarodowy Dzień Mediacji.

            Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie

            https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/konkurs-na-plakat-promujacy-miedzynarodowy-dzien-mediacji.

            Więcej pod obrazkiem

            Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom, a dla zwycięzców przygotowano atrakcyjne nagrody, m.in. tablet, aparaty instax, słuchawki bezprzewodowe oraz zaproszenia na spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości.

            Prace trzeba przesłać do 18 czerwca 2021 roku. Szczegóły w regulaminie.

            Zachęcamy również do polubienia naszego fanpage’a MEDIACJA na facebook’u https://www.facebook.com/mediacja.gov/, na którym opublikujemy galerię z pracami uczestników.

          • Wyniki konkursu „Styl życia eko obywateli Unii Europejskiej – moda czy konieczność?”

            Data punlikacji: 20.03.2021

             

            Dnia 12 kwietnia 2021 roku odbył się konkurs „Styl życia eko obywateli Unii Europejskiej – moda czy konieczność?” Organizatorem konkursu był Urząd m.st Warszawy Urząd Dzielnicy Wola. Współorganizatorem konkursu był „Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa”. XII Liceum Ogólnokształcące im Henryka Sienkiewicza w Warszawie było reprezentowane przez 3 zespoły pod opieką pani Marty Owczarzy.

            Z przyjemnością informujemy, że Zespół 1 w składzie: Julia Kruszewska, Ngoc-Anh Nguyen, Magdalena Wiejak – uczennice klasy 2c- zajął miejsce III.

            Zespół 2 w składzie: Kamila Ledóchowska, Nina Ziemiecka, Marta Surawska – uczennice klasy 2cG – zajął miejsce IV.

            Zespół 3 w składzie: Aleksandra Kobus, Karolina Cicha i Aleksandra Ciołko – uczennice klasy 2cG – zajął miejsce VI.  

            Wszystkim zespołom gratulujemy.

    • Kontakt

      • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
      • ul. Sienna 53 00-820 Warszawa Poland
      • (22) 620 82 60, (22) 620 47 74
      • (22) 620 47 74
      • XIILOimHSienkiewicza
  • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line