• Aktualności

     • 3c w Łodzi

      21 listopada klasa 3c odwiedziła Orientarium znajdujące się w łódzkim ZOO.

      Podczas zajęć edukacyjnych mieliśmy okazję zobaczyć słonie indyjskie korzystające z największego w Europie wybiegu, przejść przez podwodny 26 metrowy tunel podziwiając przepływające nad naszymi głowami rekiny i płaszczki, obejrzeć trening medyczny podczas karmienia orangutana i wysłuchać wielu ciekawostek na temat życia zwierząt i opieki nad nimi.

     • SZKOLNA NOC FILMOWA

      Prawda, dobro, piękno – w świecie wartości

      Pod takim tytułem odbyła się w naszym Liceum, w dniach 18.11.2022/19.11.2022 r. od godz. 20.00  do godz. 6.00, Szkolna Noc Filmowa. Młodzież wraz z trójką nauczycieli obejrzeli filmy: Jabłka Adama - reż. A. T. Jensen, Życie jest piękne - reż. R. Benigni, Parasite - reż. Joon-ho Bong oraz fragment Matrixa - reż. rodzeństwo Wachowskich. Projekcje poprzedzone były miniwykładami, które przygotowały i wygłosiły uczennice klasy 2a. W czasie przerw rozmawiano o filmach, grano w brydża i zajadano się przekąskami oraz pizzą, na którą dofinansowanie uzyskaliśmy dzięki uprzejmości Pani Dyrektor.

      Uczniowie mogli też sprawdzić wiedzę biorąc udział w quizie filmowym. Nagrodami były bony. Miejsca na podium zajęli uczniowie klasy 2a. W Szkolnej Nocy Filmowej wzięło udział 49 uczniów.

     • Szkolny wolontariat informuje

      18.11 zakończył się organizowany przez szkolny wolontariat konkurs międzyklasowego zbierania zakrętek. W wyniku mobilizacji naszych uczniów udało się zebrać łącznie ponad 54 kilogramy zakrętek, co pomogło w zapełnieniu postawionego przed szkołą serca.

       

      Klasa najbardziej zaangażowana w akcje, która przyniosła łącznie prawie 20 kg zakrętek, to 1 A. Serdecznie gratulujemy jej zwycięstwa w konkursie i dziękujemy za tak wielką dedykację!

       

      Inne szczególnie wyróżniające się na tle innych klasy to 1c (8,05 kg), 4c (5,75 kg) oraz 3b (2,7 kg)

       

      Wszystkim osobom uczestniczącym w akcji serdecznie dziękujemy za tak wielkie zaangażowanie, szkolny wolontariat planuje ponownie zorganizować podobną akcje już za kilka miesięcy, dlatego zachęcamy do zbierania zakrętek w domach!

     • 82 rocznica zamknięcia getta

      16 listopada 2022 odbyły się główne obchody rocznicy zamknięcia getta warszawskiego. Wydarzenie to miało miejsce 82 lata temu, w nocy z 15 na 16 listopada 1940 roku i było integralną częścią antysemickiej polityki Trzeciej Rzeszy. Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12:00 na dziedzińcu XII LO im. Henryka Sienkiewicza, a w jej czasie pod pomnikiem getta zapłonęły znicze upamiętniające wydarzenie. Na uroczystości szkołę reprezentowała p. Dyrektor Elżbieta Wysmołek. Zdjęcia umieszczone za zgodą fotografa, p. Roberta Wilczyńskiego oraz dzięki uprzejmości Muzeum Getta Warszawskiego.

     • Akcja zakrętka

      Zakończył się międzyklasowy konkurs zbierania zakrętek. Przez 3 dni (16-18 listopada) każda klasa przynosiła uzbierane przez siebie zakrętki, które następnie były ważone przez szkolne koło wolontariatu - organizatora akcji.

      Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami był to również konkurs, a klasa, która uzbierała najwięcej zakrętek zdobędzie specjalną nagrodę od naszego samorządu. Wyniki konkursu niebawem. ale już teraz widać, że dzięki Wam udało się zapełnić pojemnik na zakrętki tak zwane "zakrętkowe serce", znajdujący się przed szkołą. 

      Pieniądze ze sprzedaży zakrętek pomogą najbardziej potrzebującym podopiecznym Stowarzyszenia Dom Rodzina Człowiek. 

      Wszystkim klasom dziękujemy za zaangażowanie!

     • Bezpłatny Generator Zdjęć

      Data publikacji: 2022-11-17

      Bezpłatny Generator Zdjęć do legitymacji szkolnych znajduje się pod adresem: https://photoaid.com/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej . Umożliwia on wykonanie niezbędnego zdjęcia przy pomocy dowolnego smartfona. Wystarczy zrobić zdjęcie, a Generator automatycznie wybieli tło oraz wyakdruje zdjęcie tak, żeby spełniało ono wymogi dotyczące zdjęcia do legitymacji szkolnej. Znajduje się tam również instrukcja.

     • Debata nr 2

      Kolejna debata za nami. Dzisiaj w szranki przeciwko klasie 1A (Propozycja), stanęła 1C (Opozycja). Tematem było zagadnienie A.I., a rozważania dotyczyły pytania "Czy dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji może zagrażać człowiekowi?". Po burzliwej debacie i mnóstwie pytań od publiczności, stosunkiem głosów 240:405 wygrała klasa 1C, która tym samym wchodzi do finału. Gratulujemy!

     • "Szkoła do hymnu" 10 listopada 2022

      Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła do hymnu". Uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęło się o 11.11

     • Zebrania z rodzicami

      W środę, 9 czerwca 2022 r. o godz. 17:00 oraz 17.30 (UWAGA! zebranie dla klasy Id odbędzie o godzinie 19.00 a konsultacje w terminie uzgodnionym z wychowawcą klasy) zapraszamy na zebrania wychowawców klas z rodzicami. Dzień Otwarty rozpocznie się po zakończeniu spotkań klasowych. Szczegółowy harmonogram będzie dostępny na korytarzach.

     • Pierwsza debata klas I

      W pierwszej tegorocznej debacie, wzięły udział klasy 1B (Propozycja) oraz 1E (Opozycja). Pytanie brzmiało "Czy dla dobra Państwa marihuana powinna zostać zalegalizowana?". W dzisiejszym starciu różnicą 108 punktów wygrała Opozycja. Gratulujemy klasie 1E

     • Trójmiasto - wycieczka

      To już jest koniec… październikowych wyjazdów. Klasa 4C wybrała się na swoją ostatnią, kilkudniową wycieczkę. Tym razem za cel swojej podróży obrali Trójmiasto. Udało nam się zwiedzić Europejskie Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej. Przeszliśmy się gdańską starówką, na której mogliśmy sprawdzić się w roli przewodników, opowiadając o licznych zabytkach tego miasta. Jak przystało jednak na klasę biologiczno-chemiczną po przyjęciu dużej dawki humanistycznej wiedzy, aby przywrócić „przyrodniczy stan” naszych mózgów, udaliśmy się na zajęcia z krojenia śledzia do Gdyńskiego Akwarium. Pozwoliły nam one poznać w praktyce anatomię ryby. Wybraliśmy się także na wieczorny spacer po Sopocie.

     • 27.10.2022 - Święto Szkoły

      Jak co roku, 27 października, w  rocznicę sprowadzenia do Polski prochów Henryka Sienkiewicza,  nasze liceum obchodzi swoje święto. Z tej okazji w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, odbyła się uroczysta msza św. Po jej zakończeniu, delegacja przedstawicieli naszego liceum złożyła kwiaty na grobie naszego patrona  w podziemiach Archikatedry. 

       

      Dalsza część obchodów naszego święta obejmowała piknik naukowy, który składał się z przeróżnych warsztatów i wycieczek. Uczniowie gotowali, robili własne kosmetyki, rozwiązywali łamigłówki logiczne, grali w Czarnego Piotrusia i przy okazji uczyli się teorii prawdopodobieństwa, próbowali swoich sił w innych grach karcianych i turnieju tenisa stołowego. czy gier planszowych, a także prezentowali swoje zainteresowania i pasje. Reszta uczniów odwiedziła Muzeum Narodowe, Muzeum Farmacji, Cmentarz Powązkowski, czy spacerowała śladami architektury PRL-u. 

     • Pokazowa debata klas III

      Kolejną tradycją naszej szkoły są debaty klas pierwszych. Aby jednak najmłodsi uczniowie wdrożyli się w zasady ich prowadzenia, niezbędne jest podpatrywanie starszych. Dzisiejsza, pokazowa debata, na temat "Czy Polska powinna wspierać militarnie Ukrainę?" była starciem finalistów sprzed 2 lat - klasy 3b i 3d. Sędziowali ubiegłoroczni finaliści z klas II. Ostatnie zdjęcie to zwycięzcy - klasa 3b i wspomagajacy ich kolega. Do zobaczenia na pierwszych debatach już na początku listopada

     • Nagroda Prezydenta M.St.Warszawa

      Niezmiernie miło jest nam poinformować o wyróżnieniu, które otrzymała p. Ewa Homa. Na uroczystej gali w ratuszu została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Serdecznie gratulujemy tego prestiżowego wyróżnienia i życzymy kolejnych sukcesów.

     • Berlin i Poczdam 2022

      Cytat 'Ich bin ein Berliner' był na ustach wszystkich uczestników ostatniej z naszych jesiennych wycieczek  Pod opieką p. Małgosi Stroińskiej-Staudt zwiedziliśmy cały Berlin i Poczdam, a na koniec wygrzewaliśmy się pod palmami  w Tropical Islands 

     • Jesienna wycieczka do Paryża

      Za cel kolejnego jesiennego wyjazdu obraliśmy tym razem Paryż. Uczestnicy wycieczki wywodzili się w różnych klas, co sprzyjało szerokiej integracji. Udało nam się odwiedzić wszystkie najważniejsze zabytki stolicy Francji. Byliśmy nawet gośćmi Ambasady Polski w Paryżu, gdzie mogliśmy zwiedzać m.in. gabinet gen. Sikorskiego. Odwiedziliśmy również Marię Antoninę w Wersalu i Myszkę Miki w EuroDisneylandzie. Dziękujemy p. Beacie Szeloch za organizację tej niezapomnianej wycieczki.

     • Wyjazd integracyjny: Białka Tatrzańska

      Tradycją naszej szkoły są również wyjazdy integracyjne dla klas I. Za cel podróży obieramy zawsze Białkę Tatrzańską, po drodze zahaczając o zamek w Wiśniczu, kopalnię soli w Bochni i Kraków. W tym roku jechaliśmy w dwóch turach, a góry powitały nas już śniegiem, ale także słońcem. Aura sprzyjała wędrówkom i integracji, więc wyjazd oficjalnie uznajemy za bardzo udany.

  • Kontakt

   • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
   • ul. Sienna 53
    00-820 Warszawa
    Poland
   • (22) 620 82 60,
    (22) 620 47 74
   • (22) 620 47 74
   • XIILOimHSienkiewicza
 • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line