• Aktualności

     • Olimpiada Zwolnieni z Teorii

      Data publikacji: 2022-12-12

      Kinga Podgórska i Małgorzata Góra - dwie uczennice z  klasy 3D utworzyły projekt społeczny pt. ,,Świadomi prawa w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Głównym celem ich projektu jest szerzenie wiedzy o prawie wśród młodzieży oraz budowanie świadomości prawnej. Dziewczyny pokazują również praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy w życiu codziennym.W ramach projektu zorganizowały w wielu klasach naszej szkoły warsztaty, ale zapraszają również do wzięcia udziału w innych warsztatach i spotkaniach online poza szkołą!Więcej szczegółów znajdziecie na Instagramie projektu: swiadomi_prawaGratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów!

     • Zebrania z rodzicami

      Data publikacji: 2022-12-10

      W najbliższą środę, tj. 14 grudnia 2022 r. od godziny 17:00 zapraszamy rodziców na zebrania klasowe, po którym ok. godziny 17:30 rozpocznie się dzień otwarty. Szczegółowy harmonogram zostanie wywieszony na terenie szkoły. Jest to ostatnie spotkanie przed wystawieniem ocen śródrocznych.

     • Klasa 3a powtórka z Młodej Polski

      W ramach powtórzenia do pracy klasowej z języka polskiego uczniowie udali się do Muzeum Narodowego na lekcje pt. "Młoda Polska. Artystyczna różnorodność". Wyjście do muzeum i i indywidualne spotkanie ze sztuką to najlepsza forma nauki.

     • Mikołajki w szkole

      "Szkoła to niezły kabaret" - taki wspólny tytuł mają dwie miniatury, które uczniowie XII LO mogli zobaczyć podczas mikołajkowego poranka. Przedstawienia przygotowała grupa uczniów z klasy 4A pod opieką p. Sylwii Orłowskiej. Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście. 

     • IVD w Gdańsku

      IVD w dn.30.11-2.12 wzięła  udział w projekcie - Gdańsk z historią w tle. 

      Pierwszego dnia zaczęliśmy od Stoczni Gdańskiej i oczywiście Europejskiego Centrum Solidarności, wieczorem wizyta w Teatrze Szekspirowskim - Jak książka zrodziła teatr?. W drugim dniu przenieśliśmy się do " złotego wieku" Gdańska - Ratusz i Dwór Artusa, nie zabrakło też największej świątyni gotyckiej - Bazyliki Mariackiej, a po południu wzrok nasz syciliśmy widokiem morza w Sopocie.

      W ostatnim dniu - Muzeum II Wojny Światowej- to zawsze trudny temat, ale bardzo potrzebny przed powtórką do matury.

     • Dzień wolontariusza

      W dniu 5 grudnia wolontariusze z naszej szkoły uczcili Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Wspólnie spędziliśmy czas przy przepysznej pizzy.  My naprawdę wiemy, że warto pomagać!

     • Nagroda dla naszej uczennicy

      W dniu 30 listopada w trakcie uroczystej gali odbyło się wręczenie dyplomów Stypendystom Nagrody Prezesa Rady Ministrów, wśród nich naszej uczennicy z klasy 2c, Patrycji Świderskiej. Serdecznie gratulujemy!

     • Kolejna akcja Wolontariuszy

      W dniach 25 i 26 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Świątecznej Zbiórce Żywności organizowanej przez Bank Żywności. Koordynatorami zbiórki w Auchan przy ul. Jubilerskiej byli nasi absolwenci Kinga i Adam.  W akcji uczestniczyło szesnastu wolontariuszy z klas 1d, 3a i 4b, którzy razem z uczniami szkoły podstawowej zebrali ponad 530kg.  Najwspanialszym wolontariuszem został Jacek, który pomagał w zbiórce  15  z 24 zaplanowanych godzin. 

     • Debata: klasa 1E vs. Klasa 1D

      W kolejnej debacie zmierzyły się Propozycja z klasy 1E oraz Opozycja z klasy 1D. Temat brzmiał "Czy zwierzęta powinny być wykorzystywane w badaniach naukowych?". Głosami komisji, czyli klas 2C i 2D wygrała Opozycja. W finale zwycięska klasa 1D poprowadzi dyskusję z klasą 1C. Przed samym finałem debat - niespodzianka, klasa 2D przeprowadzi jeszcze jedną, pokazową debatę z klasą 2B. Tym razem sędziować będą klasy III.

     • Goście w liceum

      W dniu dzisiejszym odwiedziła nas grupa studentów oraz wykładowców z Uniwersytetu w Malmö w ramach corocznych wyjazdów w miejsca pamięci historycznej.

     • 3c w Łodzi

      21 listopada klasa 3c odwiedziła Orientarium znajdujące się w łódzkim ZOO.

      Podczas zajęć edukacyjnych mieliśmy okazję zobaczyć słonie indyjskie korzystające z największego w Europie wybiegu, przejść przez podwodny 26 metrowy tunel podziwiając przepływające nad naszymi głowami rekiny i płaszczki, obejrzeć trening medyczny podczas karmienia orangutana i wysłuchać wielu ciekawostek na temat życia zwierząt i opieki nad nimi.

     • SZKOLNA NOC FILMOWA

      Prawda, dobro, piękno – w świecie wartości

      Pod takim tytułem odbyła się w naszym Liceum, w dniach 18.11.2022/19.11.2022 r. od godz. 20.00  do godz. 6.00, Szkolna Noc Filmowa. Młodzież wraz z trójką nauczycieli obejrzeli filmy: Jabłka Adama - reż. A. T. Jensen, Życie jest piękne - reż. R. Benigni, Parasite - reż. Joon-ho Bong oraz fragment Matrixa - reż. rodzeństwo Wachowskich. Projekcje poprzedzone były miniwykładami, które przygotowały i wygłosiły uczennice klasy 2a. W czasie przerw rozmawiano o filmach, grano w brydża i zajadano się przekąskami oraz pizzą, na którą dofinansowanie uzyskaliśmy dzięki uprzejmości Pani Dyrektor.

      Uczniowie mogli też sprawdzić wiedzę biorąc udział w quizie filmowym. Nagrodami były bony. Miejsca na podium zajęli uczniowie klasy 2a. W Szkolnej Nocy Filmowej wzięło udział 49 uczniów.

     • Szkolny wolontariat informuje

      18.11 zakończył się organizowany przez szkolny wolontariat konkurs międzyklasowego zbierania zakrętek. W wyniku mobilizacji naszych uczniów udało się zebrać łącznie ponad 54 kilogramy zakrętek, co pomogło w zapełnieniu postawionego przed szkołą serca.

       

      Klasa najbardziej zaangażowana w akcje, która przyniosła łącznie prawie 20 kg zakrętek, to 1 A. Serdecznie gratulujemy jej zwycięstwa w konkursie i dziękujemy za tak wielką dedykację!

       

      Inne szczególnie wyróżniające się na tle innych klasy to 1c (8,05 kg), 4c (5,75 kg) oraz 3b (2,7 kg)

       

      Wszystkim osobom uczestniczącym w akcji serdecznie dziękujemy za tak wielkie zaangażowanie, szkolny wolontariat planuje ponownie zorganizować podobną akcje już za kilka miesięcy, dlatego zachęcamy do zbierania zakrętek w domach!

     • 82 rocznica zamknięcia getta

      16 listopada 2022 odbyły się główne obchody rocznicy zamknięcia getta warszawskiego. Wydarzenie to miało miejsce 82 lata temu, w nocy z 15 na 16 listopada 1940 roku i było integralną częścią antysemickiej polityki Trzeciej Rzeszy. Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12:00 na dziedzińcu XII LO im. Henryka Sienkiewicza, a w jej czasie pod pomnikiem getta zapłonęły znicze upamiętniające wydarzenie. Na uroczystości szkołę reprezentowała p. Dyrektor Elżbieta Wysmołek. Zdjęcia umieszczone za zgodą fotografa, p. Roberta Wilczyńskiego oraz dzięki uprzejmości Muzeum Getta Warszawskiego.

     • Akcja zakrętka

      Zakończył się międzyklasowy konkurs zbierania zakrętek. Przez 3 dni (16-18 listopada) każda klasa przynosiła uzbierane przez siebie zakrętki, które następnie były ważone przez szkolne koło wolontariatu - organizatora akcji.

      Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami był to również konkurs, a klasa, która uzbierała najwięcej zakrętek zdobędzie specjalną nagrodę od naszego samorządu. Wyniki konkursu niebawem. ale już teraz widać, że dzięki Wam udało się zapełnić pojemnik na zakrętki tak zwane "zakrętkowe serce", znajdujący się przed szkołą. 

      Pieniądze ze sprzedaży zakrętek pomogą najbardziej potrzebującym podopiecznym Stowarzyszenia Dom Rodzina Człowiek. 

      Wszystkim klasom dziękujemy za zaangażowanie!

     • Bezpłatny Generator Zdjęć

      Data publikacji: 2022-11-17

      Bezpłatny Generator Zdjęć do legitymacji szkolnych znajduje się pod adresem: https://photoaid.com/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej . Umożliwia on wykonanie niezbędnego zdjęcia przy pomocy dowolnego smartfona. Wystarczy zrobić zdjęcie, a Generator automatycznie wybieli tło oraz wyakdruje zdjęcie tak, żeby spełniało ono wymogi dotyczące zdjęcia do legitymacji szkolnej. Znajduje się tam również instrukcja.

     • Debata nr 2

      Kolejna debata za nami. Dzisiaj w szranki przeciwko klasie 1A (Propozycja), stanęła 1C (Opozycja). Tematem było zagadnienie A.I., a rozważania dotyczyły pytania "Czy dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji może zagrażać człowiekowi?". Po burzliwej debacie i mnóstwie pytań od publiczności, stosunkiem głosów 240:405 wygrała klasa 1C, która tym samym wchodzi do finału. Gratulujemy!

  • Kontakt

   • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
   • ul. Sienna 53 00-820 Warszawa Poland
   • (22) 620 82 60, (22) 620 47 74
   • (22) 620 47 74
   • XIILOimHSienkiewicza
 • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line