• Aktualności

     • Podziękowania

      W dniu dzisiejszym odbyła się uroczystość wręczenia podziękowań dla uczniów wolskich szkół, którzy wzięli udział w debacie "Quo Vadis Młody człowieku?". Nagrody ufundowała p. Grażyna Orzechowska- Mikulska, zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Wola m.st.Warszawy, a rozdała je p. Dyrektor Elżbieta Wysmołek

     • Oficjalne obchody 80-tej rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

      Z okazji 80-tej rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim nasza szkoła była miejscem podniosłych wydarzeń. Dnia 18 kwietnia 2023, pod murem getta zostały złożone wieńce upamiętniające Powstanie, a następnie odbyło się uroczyste otwarcie Ogrodu Pamięci i Integracji przy Murze Getta Warszawskiego, który mieści się między naszą szkołą, a CXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kuronia. Wydarzenie uświetnił również występ wokalny naszych uczennic, których przepiękne wykonania piosenek “Warszawo ma” oraz “Mein Jidische Mame”. wprowadził gości w nastrój zadumy. Zgromadzeni mogli również wysłuchać przemówień oraz tradycyjnych żydowskich modlitw. 

      Swoją obecnością obchody uświetnili p. Krzysztof Strzałkowski (Burmistrz dzielnicy Wola), p. Grażyna Orzechowska-Mikulska (Zastępczyni Burmistrza), p. Wojciech Lesiuk (Zastępca Burmistrza), p. Adam Hać (zastępca Burmistrza), p. Robert Rafałowski (Zastępca Burmistrza), p. Karolina Malczyk (Dyrektor Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń), radni Dzielnicy Wola: p. Urszula Kęcik- Staniszewska (Wiceprzewodnicząca Rady), p. Adam Matusik oraz p. Wojciech Bartnik, p. Michael Schudrich (Naczelny Rabin Polski) wraz z małżonką, p. Magdaleną Dorosz-Schudrich, p. Izabella Jasińska (Zastępczyni Dyrektora Biura Kultury m.st. Warszawy), p. Grażyna Majer (Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie), p. Jason Isaacson (Dyrektor Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego), dr Sebastian Rejak (Dyrektor Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego na Europę środkową), p. Thomas Kahn (Współprzewodniczący Zarządu Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego) i p. Richard Cohen (Współprzewodniczący Zarządu Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego). Obecni byli również p. Jadwiga Gałązka (Stowarzyszenie “Dzieci Holocaustu”) p. Jan Okulicz-Kozaryn (Stowarzyszenie “Dzieci Holocaustu”), p. Marian Kalwary (Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej), p. Hanna Wróblewska (Zastępczyni Dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego) oraz p. Teresa Wesołowska (Dyrektor CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kuronia w Warszawie). Modlitwę przeprowadził Kantor p. Symcha Keller, a uroczystość poprowadził p. Andrzej Krusiewicz. 

      Symbolicznego przecięcia wstęgi i tym samym otwarcia Ogrodu Pamięci i Integracji przy Murze Getta Warszawskiego dokonali przedstawiciele zarządu Dzielnicy Wola, Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, instytucji oraz p. Dyrektor Elżbieta Wysmołek. Na uroczystości byli również obecni przedstawiciele mediów

      W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele społeczności szkolnej, uczniowie z klas II i III oraz okoliczni mieszkańcy

      Ogród Pamięci będzie dostępny dla odwiedzających codziennie po zakończeniu lekcji w szkole. Szczegółowy regulamin korzystania z miejsca dostępny jest w naszej szkole. 

     • 80-ta rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

      Dziś 80-ta rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Nasza szkoła zorganizowała apelem pod Pomnikiem Muru Getta, gdzie złożyliśmy symboliczne żonkile oraz uczciliśmy pamięć o poległych Powstańcach minutą ciszy. Nasi wolontariusze biorą także udział w Akcji Żonkil 

     • Odwołane zebranie i dzień otwarty

      ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​


      Informujemy że z uwagi na 80-tą rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim zebranie w dniu 19.04.2023 jest odwołane. Grono pedagogiczne pozostaje do Państwa dyspozycji indywidualnie, po uprzednim kontakcie. Dziękujemy za wyrozumiałość 
     • Akcja upcyklingu

      Wiecie czym jest upcykling? Wyjaśniamy zatem:

      Upcykling to metoda recyklingu polegająca na wykorzystania zużytych przedmiotów do stworzenia nowego, z inną funkcją. Jest bardziej kreatywnym podejściem do użycia odpadów, aby dbać o środowisko. Dzięki upcyklingowi możemy uzyskać nowe przedmioty które można użyć następnie w życiu codziennym, tak aby zredukować także koszty. Jest więc to dobra metoda, aby zredukować domowe wydatki. Chyba warto spróbować! 

      Przyłączcie się do naszej akcji. Zbiórka rzeczy w dniach 13-21 kwietnia. Co można przynieść? Książki (bez podręczników i encyklopedii), płyty CD i DVD, planszówki i puzzle, ubrania i buty, zabawki, biżuterię, dekoracje, poduszki, kosze, pojemniki. 

     • Quo Vadis młody człowieku?

      Prezentujemy fotomigawki z wczorajszej debaty pt. "Quo Vadis młody człowieku. Wolskie rozmowy o edukacji przyszłości", ktorą Nasza szkola wspołorganizowała. Gospodynią uroczystości, pomysłodawczynią i główną organizatorką była p. Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępca Burnimistrza Dzielnicy Wola. wydarzenie zorganizowano we współpracy z Wydziałem Oświaty i Wychowania Dzielnicy Wola reprezentowanym przez p. Mariolą Zielińską - Naczelnik Wydziału. 

      Z naszej strony debatę współprowadził p. Piotr Zieliński, a brali w niej udział uczniowie wolskich szkół oraz znamienici goście, między innymi, p. Joanna Gospodarczyk - Dyrektor Biura Edukacji m.st. Warszawa, jak również przedstawiciele instytucji takich jak Mazowieckie Obserwatorium Rynku Pracy, oraz Poradnie psychologiczno - pedagogiczne.

      Dziękujemy za merytoryczną i bardzo ciekawą dyskusję dotyczącą przyszłości edukacji, która odbyła się w gościnnych progach Zespołu Szkół im. Michała Konarskiego. 

     • Zapraszamy do udziału w XI Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych i Ich Dziedzictwie Kulturowym

      Etap Szkolny - zawody I stopnia (test zamknięty dotyczący wiedzy o Australii) Termin przeprowadzenia I etapu: 19 maja 2023 r. o godz. 8.00. Czas trwania eliminacji to 45 minut. Do dnia 5 maja 2023 r. proszę o zgłoszenia bezpośrednio do Janusza Piroga.

      Finał konkursu - zawody II stopnia (wiedza na temat Australii) Finał zostanie przeprowadzony w dniu 13 czerwca 2023 r. w XII Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza o godz. 12.00 (w przypadku zmiany terminu, informacje zostaną przesłane drogą elektroniczną do uczestników). Czas trwania tej części konkursu to około 90 minut.

      Szczegółowy harmonogram i regulamin dostępny na stronie internetowej Liceum w zakładce "konkursy" (STRONA GŁÓWNA/SZKOŁA/WSZKOLE/OSIĄGNIĘCIA/KONKURSY).

      Z poważaniem, Organizatorzy XI Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych i Ich Dziedzictwie Kulturowym.

     • Wizyta w Centrum Weterana

      Oto relacja z wycieczki do Centrum Weterana, która rozpoczęla się od poznania zadań Centrum i z systemem pomocy dla uczestników wojskowych misji zagranicznych funkcjonującym w Polsce.

      Urozmaiceniem wizyty było zwiedzanie Sali Tradycji połączone z wykładem na temat historii misji i operacji poza granicami państwa, w których od siedmiu już dekad biorą udział polscy żołnierze.

      Wizytę zakończyło złożenie 🕯 znicza pod Ścianą Pamięci, na której umieszczone są nazwiska wszystkich zmarłych i poległych podczas służby poza granicami kraju polskich żołnierzy oraz pracowników cywilnych wojska
     • Festiwal FAZA

      W ubiegły piatek zespół teatralny reprezentujący naszą szkołę "Heksagon teatralny" wystąpił na kolejnej edycji Festiwalu FAZA, zorganizowanym przez XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie.

     • Konkurs Języka Angielskiego FOX

      28. marca pięćdziesięcioro uczniów naszego liceum przystąpiło do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego FOX. Zadaniem uczniów było rozwiązaniu jednorazowego testu złożonego z zadań wielokrotnego wyboru. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, wiedzy językowej oraz kulturoznawczej. Część zadań dotyczyła również znajomości obowiązkowej lektury – ta część Konkursu miała na celu pokazać, że język stanowi całość, a jego poszczególne komponenty „spotykają się" w literaturze.

      Oficjalne wyniki Konkursu zostaną ogłoszone pod koniec maja – trzymamy kciuki za wszystkich uczestników!

     • Kolejna akcja wolontariatu

      W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny razem z Fundacją Świat na Tak wolontariusze XII LO razem z opiekunem Małgorzata Stroińską - Staudt świętowali Dzień na Tak i sprzątali Park Młociński. Po wiosennych porządkach czekało na nas, przygotowane przez naszych wolontariuszy ognisko ze wspaniałymi kiełbaskami. Pomimo zmiennej pogody bawiliśmy się wspaniale, na naszym zdjęciu pojawiła się sama pani prezes Fundacji Świat na Tak Joanna Fabisiak i pani burmistrz dzielnicy w której odbywała się akcja.

     • Akcja krwiodawstwa

      Jak co roku, we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, obyła się u nas akcja krwiodawstwa. Udział zadeklarowały 22 osoby, finalnie krew oddało 12, co jest tegorocznym rekordem wśród warszawskich szkół. Dodatków, p  Mateusz Cieśliński, honorowy krwiodawca z kilkuletnim stażem, otrzymał odznaczenie za oddanie w sumie 25 litrów krwi. Czekamy na Was za rok!

     • Dzień z informatyką na Uniwersytecie SWPS

      Dzień z Informatyką na Uniwersytecie SWPS

       

       

       

      W miniony piątek klasa 2a (matematyczno-fizyczno-informatyczna) wzięła udział w Dniu z Informatyką na Uniwersytecie SWPS. Uczniowie mieli okazję poznać ogólne zasady funkcjonowania Uczelni oraz program studiów na wydziale Informatycznym, jak również poczuć akademickiego ducha od kuchni podczas zwiedzania kampusu -zaglądania do auli, sal, laboratoriów komputerowych oraz studenckiej kantyny.

       

      Aby w pełni doświadczyć dnia z życia studenta, klasa wzięła udział w wykładzie „Głupia sztuczna inteligencja", poświęconego analizie obecnego poziomu zaawansowania SI na podstawie czatu GPT, a następnie w „laborkach” z OOP, czyli Programowania Obiektowego oraz Języka Python.

       

      Wycieczka okazała się wspaniałą okazją do krytycznej refleksji nad treściami, z którymi na co dzień spotykamy się w Internecie, rozwinięcia analitycznego myślenia oraz poszerzenia praktycznej wiedzy w zakresie programowania.

  • Kontakt

   • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
   • ul. Sienna 53 00-820 Warszawa Poland
   • (22) 620 82 60, (22) 620 47 74
   • (22) 620 47 74
   • XIILOimHSienkiewicza
 • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line