• Aktualności

     • Spotkanie z Ambasadorką Fundacji Zwolnieni z Teorii

      19. września naszą szkołę odwiedziła Ambasadorka Fundacji Zwolnieni z Teorii, Laureatka oraz zdobywczyni Złotego Lwa w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. 

      Uczniowie, którzy uczestniczyli w spotkaniu dowiedzieli się dlaczego warto spróbować swoich sił w Olimpiadzie, poznali poszczególne etapy związane z realizacją własnego projektu społecznego i co najważniejsze, mogli przekonać się dlaczego udział w Olimpiadzie jest doskonałą możliwością rozwijania kompetencji 4K, czyli kompetencji XXI wieku oraz dlaczego jest właśnie dla nich. Mieli również możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu zarówno z Ambasadorką Fundacji jak i z naszymi szkolnymi Finalistkami ostatniej edycji Olimpiady - Małgosią i Kingą. 

     • Ślubowanie klas I w Woli Okrzejskiej

      Tradycją naszej szkoły jest ślubowanie klas I w miejscu urodzenia naszego patrona, czyli w Woli Okrzejskiej. Również w tym roku odbyło się ono w gościnnych progach, odremontowanego Muzeum Henryka Sienkiewicza  oraz Zespołu Szkół w Woli Okrzejskiej. Po uroczystym ślubowaniu i wpisaniu do księgi pamiątkowej, odbyły się otrzęsiny. Wygrała klasa ID, a wszystkie kategorie konkursowe przygotowały dziewczyny z klasy 3D pod opieką p. Marty Owczarzy. Tradycyjnie również, ostatnim punktem wizyty w Woli Okrzejskiej było wejście na kopiec Sienkiewicza. 

     • Deklaracje maturalne 2024

      Data publikacji: 2023-09-13

      W zakładce MATURA znajdują się aktualne informacje o egzaminie maturalnym przeprowadzanym w roku szkolnym 2023/2024 oraz składaniu deklaracji maturalnych. Tegoroczni maturzyści i absolwenci składają deklaracje maturalne w formie elektronicznej poprzez stronę internetową https://wyniki.edu.pl (po zalogowaniu się) oraz wydrukowaną z systemu i podpisaną wersję papierową w sekretariacie szkoły.

     • Wicemistrzostwo Polski

      Z przyjemnością informujemy, że p. Sylwia Orłowska i p. Piotr Zieliński zdobyli dziś Wicemistrzostwo Polski Nauczycieli  w Brydżu Sportowym. Serdecznie gratulujemy! 

     • Zebrania z rodzicami

      Data publikacji: 2023-09-12

      W najbliższą środę, 13 września 2023 r. odbędą się zebrania klasowe z rodzicami wg następującego harmonogramu:

      - o godz. 17:00 - klasy pierwsze, drugie (oprócz 2d i 2e) oraz czwarte,

      - o godz. 17:30 - klasy 2d, 2e i trzecie.

      Do sali 14 Dyrektor Liceum zaprasza o godzinie 18:00 na spotkanie z przewodniczących klasowych Rad Rodziców, a o godz. 18:30 przedstawicieli klas czwartych w sprawie organizacji studniówki.

      Szczegółowy harmonogram zebrań będzie wywieszony w budynku szkoły.

       

     • Uczniowie wolskich szkół czytają Konstytucję RP

      Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu, stanowiący kompilację uczniów wolskich szkół, którzy czytają fragmenty Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Nagranie powstało w ramach akcji czytania Konstytucji RP zorganizowanej przez Urząd Dzielnicy Wola M. St.Warszawy.

     • Światowy dzień świadomości dystrofii mięśniowej

      7 września klasa 4c uczestniczyła w sesji naukowej z okazji Światowego Dnia Dystrofii Mięśniowej Duchenne'a, która odbyła się na Akademii Leona Koźmińskiego. Światowy Dzień Świadomości Dystrofii Mięśniowej Duchenne'a (World Duchenne Awareness Day) przypada co roku 7 września, a jego symbolem jest czerwony balonik. Data jest ściśle związana z chorobą, ponieważ gen DMD, kodujący białko dystrofiny, jest najdłuższym znanym ludzkim genem i składa się z 79 egzonów.

     • Ostatni spacer

      2.09 miał miejsce ostatni spacer - Kamienice robinsonow warszawskich. Robisonami zwano ludzi, którzy po kapitulacji powstania warszawskiego zdecydowali się pozostać w morzu ruin i ukrywali przed Niemcami. Miejsc po robinsonach nie ma, ale nazwiska niektórych z nich na stałe zżyły się z miastem, do takich należy Lubaszka.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom spacerów.

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

      Witamy w nowym roku szkolnym! Szczególnie gorąco pierwszaków. Mamy nadzieję, że pierwsze spotkanie ze swoimi klasami i wychowawcami przebiegło bardzo miło. Wszystkim naszym uczniom życzymy wspaniałej atmosfery w nowym roku szkolnym. Do zobaczenia na lekcjach!

     • Kolejny spacer po Woli

      26 sierpnia odbył się kolejny spacer, tym razem po terenie byłego getta. Spacer był wspaniałą okazją do poznania historii naszej dzielnicy, silnie wiązanej z mieszczącym się tutaj właśnie gettem warszawskim 

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

      Data publikacji: 2023-08-30

      Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się w poniedziałek, 4 września 2023 r. wg następujacego harmonogramu:

      • godz. 9 - klasy pierwsze spotkanie z Dyrektorem Liceum na dziedzińcu przed szkołą, a potem w salach lekcyjnych z wychowawcami,
      • godz. 9:30 - klasy drugie w salach lekcyjnych,
      • godz. 10:30 - klasy trzecie i czwarte w salach lekcyjnych.
     • Relacja ze spaceru pt. Sienna w czasie Powstania Warszawskiego

      19.08 miał miejsce spacer: Sienna w czasie Powstania Warszawskiego. Prowadzący - Pan Franiszek Bojańczyk poprowadził nas przez miejsca, które pamiętają powstanie. Początek to nasza szkoła - Ogród Pamięci, gdzie zapoznaliśmy się z historią ulicy Siennej. Modernistyczna kamienica pod nr 55, skąd wyruszył oddział - Chrobry II. 

      Kolejnym punktem był Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów - obecnie siedziba Muzeum Getta Warszawskiego. Oczywiście kamienica pod nr 45, wszystkim znana z muralu widocznego od Alei Jana Pawła Il. Ulica Sienna dzisiaj nie przypomina tej przedwojennej, spacer uświadomił nam jak bardzo historia zmieniła i Ulicę, i Miasto.

      Zapraszamy na kolejne spacery!

     • Spacery po Woli w ramach "Wolskich spotkań z historią"

      Razem z Urzędem Dzielnicy Wola oraz Fundacją Ogród Sprawiedliwych serdecznie zapraszamy naszych Uczniów, Rodziców i Mieszkańców Woli (można zabrać całe rodziny oraz znajomych) na bardzo interesujące spacery i dyskusje w ramach projektu "Wolskie spotkania z historią". Spotykamy się każdorazowo o godzinie 16.00 w ogrodzie pamięci i integracji - prosimy o przejście od strony dziedzińca szkoły poprzez łącznik. Najbliższe spotkanie już 19 sierpnia 2023!

     • Upamiętnienie 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

      79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

      Zbliża się kolejna, już 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, która jest dla nas, mieszkańców Warszawy, szczególnie ważna. Co roku przed 1 sierpnia przygotowujemy okolicznościową wystawę. Na budynku XII LO zawisły plakaty upamiętniające Powstańców. Cześć ich pamięci!

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

      Zakończenie roku szkolnego to prawdopodobnie najprzyjemniejszy moment roku szkolnego. Już za moment rozpoczynają się wakacje, ale jest to także czas nagród za Waszą naprawdę ciężką pracę. 

      Zapraszamy do galerii zdjęć, w której znajdziecie między innymi nagrody: 

      - za świadectwa z wyróżnieniem i najwyższe średnie w szkole, 

      - za najwyższy poziom wtajemniczenia, czyli matematykę, gry umysłowe oraz IT, 

      - dla Wiktora, Pauliny i Oli za reprezentowanie szkoły podczas uroczystości otwarcia przestrzeni "Ogród Pamięci i Integracji",

      - dla Kingi i Konrada, czyli naszych cudownych opiekunów ślimaków, 

      - dla wspaniałego Samorządu i niezastąpionego SOUND CREW, 

      - dla Ariny za konkurs fotograficzny, 

      - dla Iwo za osiągnięcia sportowe, 

      - dla drużyny nauczycieli za reprezentowanie szkoły podczas Dzielnicowych Zawodów w Pływaniu,

      - dla Cecylii za bycie niedoścignionym wzorem czytelniczki i nieocenioną pomoc w bibliotece, 

      - dla Wiktora i jego crew za wspaniałe filmy, których wszyscy nam zazdroszczą,  

      - dla Kingi i Małgosi za wspaniale warsztaty i Olimpiadę Zwolnieni z Teorii, 

      - dla Mai i Susany za konkursy z języka angielskiego,

      - dla wszystkich uczestniczek za udział w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, 

      - dla naszych wspaniałych wolontariuszy, 

      - od wychowawców klas.

      Życzymy Wam udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!

     • Konkurs fotograficzny

      Nasza uczennica Arina (błąd w imieniu na dyplomie) zdobyła II miejsce w Wiosennym Konkursie Fotograficznym organizowanym przez LO im. Kuronia, czyli naszych sąsiadów. Gratulujemy!

     • Brydż

      Z radością informujemy, że nasza szkoła zajęła III miejsce w Otwartych Mistrzostwach Warszawy Szkół Średnich w Brydżu Sportowym. Dziękujęmy naszej reprezentacji oraz p. Piotrowi Zielińskiemu za popularyzację tej dyscypliny.

     • Turniej Gier Umysłowych Dzień 2

      Dziś odbyły się w szkole warsztaty brydża sportowego "od zera" i szkolny turniej, który dzięki uprzejmości pana Piotra Dybicza i Akademii Brydża miał w pełni profesjonalną oprawę.

      Wystartowało 14 par, ale wygrać mogła tylko jedna. Gratulacje dla pani Sylwii Orłowskiej i Janka (3a). Drugie miejsce zajęła debiutująca w zawodach pani Agnieszka Straszewska w parze z panem Piotrem Zielińskim, a podium uzupełnili Vladislav z Szymonem (obaj 2a). Szczegółowe wyniki znajdziecie pod adresem: http://akademiabrydza.pl/230621si/

      Dodatkowym miłym akcentem był słodki poczęstunek jednego z uczestników obchodzącego dziś urodziny. Jubilatowi składamy serdeczne życzenie STO LAT

     • Młoda Polska kolejny poziom

      Drugi przystanek Młodopolskiego wehikułu czasu-projektu realizowanego w ramach WIE. Tym razem uczniowie 2d i 3d poznawali Warszawę przełomu XIX i XX wieku  raz zasady jej funkcjonowania. Szukaliśmy ornamentów secesyjnych, wchodziliśmy na podwórka-studnie, oglądaliśmy klatki schodowe noszące ślady przemijającej świetnosci. Naszym przewodnikiem był Pan Adrian Sobieszczański 

      (dziękujemy), który również przybliżył nam atmosferę kawiarni przełomu wieków. Najbardziej wytrwali właśnie przy kawie skończyli wycieczkę.

  • Kontakt

   • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
   • ul. Sienna 53
    00-820 Warszawa
    Poland
   • (22) 620 82 60,
    (22) 620 47 74
   • (22) 620 47 74
   • XIILOimHSienkiewicza
 • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line