• Aktualności

     • Śladami Lalki

      Kolejne wyjście śladami Lalki, tym razem dzielnie oprowadzała 3c w trudnych warunkach pogodowych p. A. Dąbrowska, a opiekę sprawował p. J. Piróg 
     • Uroczystość upamiętniająca rocznicę zamknięcia Getta Warszawskiego

      16 listopada 2023 odbyły się główne obchody rocznicy zamknięcia getta warszawskiego. Wydarzenie to miało miejsce 83 lata temu, w nocy z 15 na 16 listopada 1940 roku i było integralną częścią antysemickiej polityki Trzeciej Rzeszy.   Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12:00 na dziedzińcu XII LO im. Henryka Sienkiewicza, a w jej czasie pod pomnikiem getta zapłonęły znicze upamiętniające wydarzenie. Na uroczystości szkołę reprezentowała p. Dyrektor Elżbieta Wysmołek. Zdjęcia umieszczone za zgodą fotografa, p. Roberta   Wilczyńskiego oraz dzięki uprzejmości Muzeum Getta Warszawskiego 

     • Relacja z wyjazdu do Paryża

      Spóźnione Bisous de Paris! 🇫🇷  Zapraszamy na wyczekane zdjęcia z październikowego wyjazdu do Francji. Wyjazdy do Paryża to już praktycznie tradycja szkoły 🥐🥖 Odwiedziliśmy Luwr, wjechaliśmy na Wieżę Eiffla, bawiliśmy się w Wersalu i w EuroDisneylandzie, Byliśmy nawet gośćmi Ambasady Polski w Paryżu, gdzie mogliśmy zwiedzać m.in. gabinet gen. Sikorskiego.

      Wycieczkę zorganizowała madame B. Szeloch, a opiekunkami były p. U. Kamińska,  p. M. Owczarzy i p. B. Linde

     • 4b z wizytą w Gdańsku

      Najpierw Europejskie Centrum Solidarności. Wizyta w nim miała nas przygotować do musicalu - 1989, w Teatrze Szekspirowskim. 1989- to wielka historia strajków, walki z dyktaturą, przemian ustrojowych, opowiedziana indywidualnymi losami jej świadków, zwłaszcza kobiet. Polska wersja amerykańskiego Hamiltona jesli chodzi o nowoczesną formę muzyczną, jak i próbę zdefiniowania historii. Drugiego dnia Muzeum II Wojny, miejsce obowiązkowe podczas wizyt w Gdańsku.

       

      Wycieczkę zorganizowała p. E. Homa, a opiekunem była p. A. Dąbrowska

     • 11 listopada

      Dzisiaj, punktualnie o godzinie 11:11 cała społeczność szkolna upamiętniła rocznicę odzyskania Niepodległości wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. 🇵🇱

     • Ale kino!

      Dobry seans filmowy w zasięgu ręki. Kino Wisła specjalnie dla naszych uczniów zrealizowało projekcję filmu  'Johnny'. Skorzystaliśmy z pełnym zadowoleniem i pełną satysfakcją. 

      Na film uczniów zabrał p. W. Pietrzykowski 

     • Akcja Ciacho

      Nasz wspaniały Szkolny wolontariat przeprowadził wczoraj kolejną akcję Ciacho. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, razem udało się zebrać łącznie gotówką uzbieraliśmy ponad 1100 zł. 

      Akcję, jako opiekunka wolontariuszy zorganizowała p. M. Stroińska 

     • 4a w Gdańsku

      Klasa 4a wraz z p. S. Orłowską i p. A. Strómiłło pozdrawiają z Muzeum II Wojny światowej oraz spaceru po Gdańsku.

     • Zebrania z rodzicami

      Data publikacji: 2023-11-07

      W środę, 8 listopada 2023 r. odbędą się zebrania z rodzicami i spotkania z nauczycielami. Szcezgółowy harmonogram zamieszczamy poniżej:

      - grafik zebrań z wychowawcami,

      - grafik spotkań z nauczycielami.

     • XII LO i szachy

      W weekend odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza w Szachach Szybkich Szkół Średnich. Wszystkie trzy reprezentujące XII L.O. drużyny zajęły miejsca zgodne lub wyższe niż wskazywałby na to ranking. Na szczególną uwagę zasługują indywidualne sukcesy Sebastiana (3a), który wygrał 6 z 7 spotkań i debiutującej w grze turniejowej Marysi (2a), która zdobyła 4.5 punktu na 7 możliwych.

     • 3d znowu w Parlamencie europejskim

      Pozostając na świeżo po wizycie w Brukseli, 3d odwiedziła dziś Europa Experience w polskim biurze Parlamentu Europejskiego. Każdy wcielił się w rolę parlamentarzysty z innego kraju, a wspólnym zadaniem było przegłosowanie 2 dyrektyw. Okazuje się, że proces legislacyjny jest dość dlugi. Po dogadaniu strategii przez partie polityczne następuje głosowanie w Parlamencie, a następnie kolejne dyskusje z Radą Europy, która dodaje swoje uwagi, które należy wziąć pod uwagę. Nasze dzisiejsze dyrektywy przeszły dopiero w drugim i trzecim czytaniu. Oprócz samych głosowań i dyskusji, uczniowie musieli odpowiadać na pytania mediów, przemawiać na forum parlamentu i przede wszystkim próbować kierować się wspólnymi, europejskimi interesami. 3d obejrzała też wystawę poświęconą UE.

      Wyjście zorganizowała p. A. Straszewska, a opiekunem był p. M. Kadej

     • Bieg Fair Play

      Niezmiernie miło nam jest poinformować o dyplomach za udział w kolejnej edycji Biegu Fair Play, organizowanego przez Polski Komitet Olimpijski. Dziękujemy uczniom i p. W. Pietrzykowskiemu za koordynację akcji 

     • Szkoła Pamięta

      Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła bierze udział w V edycji akcji "Szkoła pamięta", organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki 

     • Święto szkoły 2023

      27 października obchodzimy Święto Szkoły. Z tej okazji, co roku, organizujemy piknik naukowy, w czasie którego w szkole odbywają się liczne warsztaty, wyjścia i wycieczki. 

      Obchody rozpoczynają się mszą świętą i złożeniem wieńca przy sarkofagu Sienkiewicza w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Cześć pamięci naszego patrona oddają członkowie społeczności szkolnej.

      Po powrocie do szkoły zaczynamy warsztaty, zapraszamy na relację z tego dnia.

      Zaczniemy od wycieczek: 

      Uczniowie, którzy wybrali się z wizytą do Muzeum Woli na warsztaty pt.: "Zimno już było" poznali sposoby pomiarów meteorologicznych, dowiedzieli się jak z biegiem czasu rozwijała się warszawska świadomość temperatury i jakie działania adaptacyjne oraz strategie podejmują miasto oraz jego mieszkańcy w celu zapobiegania katastrofie klimatycznej. Wyjście zorganizowały p. M..Dziubińska i p. M. Bartoszewska-Górska

      Uczniowie klas 3c i 2c uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Katedrze Chemii Wydziału Nauk o Żywieniu SGGW. Mogli samodzielnie wykonywać doświadczenia, co poszerzyło i utrwaliło ich wiedzę chemiczną. A co najważniejsze poczuli akademicką atmosferę. Wyjście zorganizowała p. J. Rytych.

      Maturzyści wyszli na seans filmu “Chłopi”, dzięki uprzejmości p. A. Strómiłło i p. A. Włóczewskiej. Nieco bardziej filozoficzne rozważania można było prowadzić w czasie spotkania ze świeckim misjonarzem (wyjście zorganizowali p. M. Korzeniewska i p. M. Kosiński). 

      Dla osób, które zapisały się na wydarzenia stacjonarne w szkole przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. 

      Tradycyjnie jesień w XII LO to czas rozpoczęcia debat sienkiewiczowskich. Święto szkoły okazało się wspaniałą okazją do odbycia uroczystej, pokazowej debaty klas III D i III C, którą sędziowali ubiegłoroczni finaliści z klas drugich. Na widowni zasiedli tegoroczni uczestnicy debat, czyli klasy pierwsze, którzy z uwagą podpatrywali, co czeka ich niebawem. Temat był bardzo poważny i wymagający, gdyż dotyczył wprowadzenia kary śmierci. Nad debatami czuwał jak zawsze p. M. Kadej.

      We współpracy z Instytutem Pileckiego w Święto Szkoły odbyły się warsztaty z architektury modernizmu. Po teoretycznym wprowadzeniu, uczniowie wcielali się rolę architektów i tworzyli własne modele budowli charakteryzujące się prostotą i funkcjonalnością. Warsztat zorganizowała p. E. Homa

      W czasie święta szkoły mogliście także wziąć udział w konkursie kulinarnym (ogórki i smalec były boskie, nauczyć się debatować z Wiktorem z 3D, zabrać w tabu i tajniaków po angielsku (z p. Kosińskim, p. Pirógiem, i p. Skoczeń), a także wysłuchać wykładu o ukrywaniu się po aryjskiej stronie muru getta, prowadzonego przez p. M. Dżoga, a zorganizowanego przez p. A. Wróblewską. 

      W czasie naszego święta, zadbaliśmy także o umysły ścisłe. Biolodzy używali symulatora starości, żeby poznać zagadnienia dotyczące starzenia się organizmu ludzkiego. Informatycy brali udział w wykładzie o Big Data, czy bawili się z algorytmami, a fizycy z uwagą słuchali wykładu prof. Babińskiego z Wydziału Fizyki UW.

      Warsztaty z biologii zorganizowała p. A. Sajdak, wykłady i zajęcia z IT zorganizowali p. P. Jóźwik, M. Janecki, oraz p. I. Jarząbek, a wykład z fizyki zawdzięczamy p. Dyrektor Wysmołek, p. M. Chileckiemu i p. M. Janeckiemu.

      Kolejne warsztaty to szydełkowanie z p. A. Wróblewską, brydż sportowy z naszymi wicemistrzami Polski nauczycieli p. S. Orłowską i p. P. Zielińskim, zawody indywidualne w tenisie stołowym z p. P. Rogowskim i p. W. Pietrzykowskim, jak również wszystkie sprawy związane z grami planszowymi. Można było nie tylko pograć w najpopularniejsze planszówki, ale też wziąć udział w warsztatach dotyczących i budowy i tworzenia z prof. K. Borsukiem (zorganizowanym przez p. E. Stefanowską, p. I. Biernacką i p. M. Cieślińskiego).

      Ostatnie warsztaty to eksperymenty geograficzne z p. M. . Dziarkowską, wykłady z radcą prawnym (organizacja p. M. Korzeniewska i p. M. Chilecki), psychologiczne warsztaty z komunikacji interpersonalnej (p. K. Suwara), matematyczne zagadki online oraz wielki międzyklasowy konkurs wiedzy ogólnej, w którym w pięknym stylu wygrała klasa 2c, co pewnie widzieliście na naszych stories (konkurs zorganizowany przez Ms. A. Straszewską, w jury zasiadały Madame B. Szeloch oraz Frau M. Stroińska).

      Dziękujemy za wspaniały piknik naukowy i widzimy się na kolejnym, już za rok!

       

     • Pokaz filmowy

      Mimo niesprzyjającej aury, klasy trzecie oraz dwie czwarte wzięły dziś udział w pokazie filmu "Obywatel Jones" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

     • Turniej siatkówki

      Najlepsza, bo nasza, a dodatkowo pełna zalet i walorów, o których inne szkoły mogą tylko pomarzyć.Widoczne na zdjęciu uczennice XII LO reprezentowały Dzielnicę Wola w mocno obsadzonym turnieju siatkarskim Marcin Możdżonek CUP 2023. W rywalizacji ze szkołami z całej Warszawy pokazaliśmy, że to my jesteśmy prawdziwą drużyną. Czekamy na kolejne zmagania siatkarskie, a uczestnictwo w programie rozwoju polskiej piłki siatkowej w ramach Fundacji Marcina Możdżonka to dla nas prawdziwy zaszczyt.

     • Spotkanie ze świadkiem historii

      Co to było za spotkanie! Naszym gościem była nominowana do tytułu Warszawianki Roku 2023 Krystyna Budnicka (przed wojną Hena Kuczer), która jako dziecko po zakończeniu akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim  pozostała niemal rok w ukryciu. Najpierw w skrytce przy ul. Miłej. Od stycznia do września 1943 r. – w bunkrze przy ul. Zamenhofa. Miała 11 lat, gdy w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie zbrojne Żydów przeciwko Niemcom. Pani Krystyna podzieliła się z nami doświadczeniem  dzieciństwa w cieniu Zagłady , wielką determinacją i  wolą życia.  Dziękujemy za to niezapomniane spotkanie także naszym projektowym partnerom Urzędowi Gminy Wola i Fundacji Ogród Sprawiedliwych. 

  • Kontakt

   • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
   • ul. Sienna 53 00-820 Warszawa Poland
   • (22) 620 82 60, (22) 620 47 74
   • (22) 620 47 74
   • XIILOimHSienkiewicza
 • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line