• Aktualności

     • Muzeum życia w PRL-u

      Dzięki wizycie w Muzeum Życia w PRL  podróże w czasie są możliwe! 

      Dzisiaj mogła się o tym przekonać klasa IVd. Jak wyglądało życie rodziców i dziadków bez płaskich telewizorów, elektrycznych samochodów nie mówiąc już o mediach społecznościowych. Jak w spędzali swój wolny czas, gdzie spotykali się ze znajomymi, co to była gruźliczanka, albo jak dzwonili nie mając telefonu komórkowego czy też jak pakowali 4 osobową rodzinę do "malucha". Jak wyglądały przedmioty codziennego użytku, przykładowe mieszkanie, przedszkole, sklep czy kawiarnia.

     • Nieskończoność w sztuce

      W miniony poniedziałek klasa 1d uczestniczyła w warsztatach organizowanych w Galerii Test poświęconych granicom tkaniny. Na bazie dzieł artystki Izabeli Walczak uczniowie poznawali podstawowe pojęcia służące interpretacji tekstów kultury oraz szukali powiązań między formą a symbolicznym znaczeniem. Ich zadaniem było również wyrazić językiem sztuki pojęcie nieskończoności.

     • Jak rozmawiać ze świadkiem historii

      W miniony piątek w ramach Wolskich spotkań z historią gościliśmy w naszej szkole dr Martę Dżogę, która przygotowywała nas do ważnego spotkania ze świadkiem historii. Nasza gościni nie tylko przybliżyła nam temat Zagłady, ale też zwróciła uwagę na aspekty istotne w rozmowie z osobami noszącymi w sobie traumę.

     • Z wizytą w Wiedniu

      Minione dni wybranych uczniów z grup języka niemieckiego z klas 2a, 2e, 4a i 4d upłynęły na odkrywaniu i poznawaniu stolicy Austrii. Wiedeń przywital nas deszczową pogodą, ale miejsce, od ktorego zaczelismy zwiedzanie miasta warte bylo poświęceń. Kahlenberg to obowiązkowe miejsc, nie tylko dla wycieczek z Polski. W ten sposób przenieśliśmy się w czasie do roku 1683 do Odsieczy wiedeńskiej króla Jan III Sobieskiego. W kolejne dni odwiedziliśmy także Galerię Belvedere (że wspaniałymi obrazami Klimta), Muzeum Historii Naturalnej, czy trzecią dzielnicę ze słynną kolorową kamienicą Hundertwassera. Pani przewodnik towarzyszyla nam w Katedrze św. Szczepana i podczas spaceru urokliwym uliczkami starego miasta. Tuż przed wyjazdem do Polski spędziliśmy czas w najstarszym parku rozrywki w Europie - Praterze korzystając z jego wspaniałych atrakcji. Wycieczkę zorganizowała p. Małgorzata Stroińska, a opiekunami byli p. Wojtek Pietrzykowski i p. Piotr Rogowski

     • Kraków śladami Młodej Polski

      Młodopolski wehikuł czasu znowu przeniósł nas w przeszłość. Klasa 3d uczestniczyła w dwudniowym wyjeździe do Krakowa, gdzie poznawała kulturę i sztukę przełomu wieków. Gościliśmy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, poznaliśmy technikę drzeworytu, odkryliśmy powody zafascynowania Japonią, zmagaliśmy się z kaligrafią, a przede wszystkim dotknęliśmy sztuki Wyspiańskiego, Mehoffera, Wyczółkowskiego i wielu innych. Oby nie dopadł teraz wszystkich dekadentyzm. Dziękujemy p. Aleksandrze Wróblewskiej za organizację tej ciekawej wycieczki i wychowawczyni p. Agnieszce Straszewskiej za opiekę.

     • Wykład prof. Leociaka

      Za nami kolejna odsłona projektu realizowanego we współpracy z Urzędem M. St. Warszawy gmina Wola i Fundacją Ogród Sprawiedliwych. W ramach Wolskich spotkań z historią w naszej szkole z wykładem Opowieści o ulicy Siennej gościł profesor Jacek Leociak. Za przybliżenie nam przedwojennej i wojennej historii ulicy bardzo dziękujemy. 

     • Śladami "Lalki"

      IIIb podążyła śladami "Lalki" B. Prusa. Trasa prowadziła od Podwala przez Kapitulną, Miodową, Senatorską i Krakowskie Przedmiescie.

       

     • I wyjazd integracyjny klas pierwszych

      Tradycją naszej szkoły są również wyjazdy integracyjne dla klas I. Za cel podróży obieramy zawsze Białkę Tatrzańską, po drodze zahaczając o zamek w Wiśniczu, kopalnię soli w Bochni i Kraków. Na pierwszą Białkę pojechały klasy IB oraz ID. W ubiegłym tygodniu góry powitały nas słońcem. Aura sprzyjała wędrówkom i integracji, więc wyjazd oficjalnie uznajemy za bardzo udany. A jutro kolejny wyjazd!

       

     • 3D i 4B w Brukseli, Waterloo i Amsterdamie

      Sezon wycieczek szkolnych rozpoczęty przez klasy 3D i 4B. W Brukseli odwiedziliśmy Parlament Europejski, Komisję Europejską, Belgijskie Muzeum Komiksu, Atomium i park miniatur Mini Europ, a także zwiedziliśmy zabytkowe centrum miasta z przewodniczką.Po drodze skorzystaliśmy jeszcze z okazji i złożyliśmy wizytę w miejscu klęski Napoleona pod Waterloo.

      Kolejne dni spędziliśmy w Amsterdamie, gdzie oprócz zwiedzania ze wspaniałymi przewodnikami, udało nam się odwiedzić najlepsza muzea sztuki: Muzeum Van Gogha, w którym spotkaliśmy Pokemony, Rijksmuseum, czy Moco Amsterdam. Popłynęliśmy także w rejs kanałami, szukaliśmy domu Franka Oceana, a ostatniego dnia, na wieczorny spacer zabrał nas nasz ubiegłoroczny absolwent Aleksander, który właśnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Amsterdamskim.

      Dziękujemy p. A. Straszewskiej za organizację wycieczki i wspaniałym p. E. Szyk, p. B. Szeloch i p. M. Dziubińskiej za opiekę.

     • Ogród Sprawiedliwych

      Kolejne drzewa i kamienie w Ogrodzie Sprawiedliwych /róg Dzielnej i Alei Jana Pawła II/. Tegoroczna uroczystość z udziałem uczniów naszej szkoły.

     • Spotkanie z Ambasadorką Fundacji Zwolnieni z Teorii

      19. września naszą szkołę odwiedziła Ambasadorka Fundacji Zwolnieni z Teorii, Laureatka oraz zdobywczyni Złotego Lwa w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. 

      Uczniowie, którzy uczestniczyli w spotkaniu dowiedzieli się dlaczego warto spróbować swoich sił w Olimpiadzie, poznali poszczególne etapy związane z realizacją własnego projektu społecznego i co najważniejsze, mogli przekonać się dlaczego udział w Olimpiadzie jest doskonałą możliwością rozwijania kompetencji 4K, czyli kompetencji XXI wieku oraz dlaczego jest właśnie dla nich. Mieli również możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu zarówno z Ambasadorką Fundacji jak i z naszymi szkolnymi Finalistkami ostatniej edycji Olimpiady - Małgosią i Kingą. 

     • Ślubowanie klas I w Woli Okrzejskiej

      Tradycją naszej szkoły jest ślubowanie klas I w miejscu urodzenia naszego patrona, czyli w Woli Okrzejskiej. Również w tym roku odbyło się ono w gościnnych progach, odremontowanego Muzeum Henryka Sienkiewicza  oraz Zespołu Szkół w Woli Okrzejskiej. Po uroczystym ślubowaniu i wpisaniu do księgi pamiątkowej, odbyły się otrzęsiny. Wygrała klasa ID, a wszystkie kategorie konkursowe przygotowały dziewczyny z klasy 3D pod opieką p. Marty Owczarzy. Tradycyjnie również, ostatnim punktem wizyty w Woli Okrzejskiej było wejście na kopiec Sienkiewicza. 

     • Deklaracje maturalne 2024

      Data publikacji: 2023-09-13

      W zakładce MATURA znajdują się aktualne informacje o egzaminie maturalnym przeprowadzanym w roku szkolnym 2023/2024 oraz składaniu deklaracji maturalnych. Tegoroczni maturzyści i absolwenci składają deklaracje maturalne w formie elektronicznej poprzez stronę internetową https://wyniki.edu.pl (po zalogowaniu się) oraz wydrukowaną z systemu i podpisaną wersję papierową w sekretariacie szkoły.

     • Wicemistrzostwo Polski

      Z przyjemnością informujemy, że p. Sylwia Orłowska i p. Piotr Zieliński zdobyli dziś Wicemistrzostwo Polski Nauczycieli  w Brydżu Sportowym. Serdecznie gratulujemy! 

     • Zebrania z rodzicami

      Data publikacji: 2023-09-12

      W najbliższą środę, 13 września 2023 r. odbędą się zebrania klasowe z rodzicami wg następującego harmonogramu:

      - o godz. 17:00 - klasy pierwsze, drugie (oprócz 2d i 2e) oraz czwarte,

      - o godz. 17:30 - klasy 2d, 2e i trzecie.

      Do sali 14 Dyrektor Liceum zaprasza o godzinie 18:00 na spotkanie z przewodniczących klasowych Rad Rodziców, a o godz. 18:30 przedstawicieli klas czwartych w sprawie organizacji studniówki.

      Szczegółowy harmonogram zebrań będzie wywieszony w budynku szkoły.

       

     • Uczniowie wolskich szkół czytają Konstytucję RP

      Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu, stanowiący kompilację uczniów wolskich szkół, którzy czytają fragmenty Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Nagranie powstało w ramach akcji czytania Konstytucji RP zorganizowanej przez Urząd Dzielnicy Wola M. St.Warszawy.

     • Światowy dzień świadomości dystrofii mięśniowej

      7 września klasa 4c uczestniczyła w sesji naukowej z okazji Światowego Dnia Dystrofii Mięśniowej Duchenne'a, która odbyła się na Akademii Leona Koźmińskiego. Światowy Dzień Świadomości Dystrofii Mięśniowej Duchenne'a (World Duchenne Awareness Day) przypada co roku 7 września, a jego symbolem jest czerwony balonik. Data jest ściśle związana z chorobą, ponieważ gen DMD, kodujący białko dystrofiny, jest najdłuższym znanym ludzkim genem i składa się z 79 egzonów.

     • Ostatni spacer

      2.09 miał miejsce ostatni spacer - Kamienice robinsonow warszawskich. Robisonami zwano ludzi, którzy po kapitulacji powstania warszawskiego zdecydowali się pozostać w morzu ruin i ukrywali przed Niemcami. Miejsc po robinsonach nie ma, ale nazwiska niektórych z nich na stałe zżyły się z miastem, do takich należy Lubaszka.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom spacerów.

  • Kontakt

   • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
   • ul. Sienna 53 00-820 Warszawa Poland
   • (22) 620 82 60, (22) 620 47 74
   • (22) 620 47 74
   • XIILOimHSienkiewicza
 • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line