• Aktualności

     • Spotkanie ze świadkiem historii

      Co to było za spotkanie! Naszym gościem była nominowana do tytułu Warszawianki Roku 2023 Krystyna Budnicka (przed wojną Hena Kuczer), która jako dziecko po zakończeniu akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim  pozostała niemal rok w ukryciu. Najpierw w skrytce przy ul. Miłej. Od stycznia do września 1943 r. – w bunkrze przy ul. Zamenhofa. Miała 11 lat, gdy w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie zbrojne Żydów przeciwko Niemcom. Pani Krystyna podzieliła się z nami doświadczeniem  dzieciństwa w cieniu Zagłady , wielką determinacją i  wolą życia.  Dziękujemy za to niezapomniane spotkanie także naszym projektowym partnerom Urzędowi Gminy Wola i Fundacji Ogród Sprawiedliwych. 

     • Muzeum życia w PRL-u

      Dzięki wizycie w Muzeum Życia w PRL  podróże w czasie są możliwe! 

      Dzisiaj mogła się o tym przekonać klasa IVd. Jak wyglądało życie rodziców i dziadków bez płaskich telewizorów, elektrycznych samochodów nie mówiąc już o mediach społecznościowych. Jak w spędzali swój wolny czas, gdzie spotykali się ze znajomymi, co to była gruźliczanka, albo jak dzwonili nie mając telefonu komórkowego czy też jak pakowali 4 osobową rodzinę do "malucha". Jak wyglądały przedmioty codziennego użytku, przykładowe mieszkanie, przedszkole, sklep czy kawiarnia.

     • Nieskończoność w sztuce

      W miniony poniedziałek klasa 1d uczestniczyła w warsztatach organizowanych w Galerii Test poświęconych granicom tkaniny. Na bazie dzieł artystki Izabeli Walczak uczniowie poznawali podstawowe pojęcia służące interpretacji tekstów kultury oraz szukali powiązań między formą a symbolicznym znaczeniem. Ich zadaniem było również wyrazić językiem sztuki pojęcie nieskończoności.

     • Jak rozmawiać ze świadkiem historii

      W miniony piątek w ramach Wolskich spotkań z historią gościliśmy w naszej szkole dr Martę Dżogę, która przygotowywała nas do ważnego spotkania ze świadkiem historii. Nasza gościni nie tylko przybliżyła nam temat Zagłady, ale też zwróciła uwagę na aspekty istotne w rozmowie z osobami noszącymi w sobie traumę.

     • Z wizytą w Wiedniu

      Minione dni wybranych uczniów z grup języka niemieckiego z klas 2a, 2e, 4a i 4d upłynęły na odkrywaniu i poznawaniu stolicy Austrii. Wiedeń przywital nas deszczową pogodą, ale miejsce, od ktorego zaczelismy zwiedzanie miasta warte bylo poświęceń. Kahlenberg to obowiązkowe miejsc, nie tylko dla wycieczek z Polski. W ten sposób przenieśliśmy się w czasie do roku 1683 do Odsieczy wiedeńskiej króla Jan III Sobieskiego. W kolejne dni odwiedziliśmy także Galerię Belvedere (że wspaniałymi obrazami Klimta), Muzeum Historii Naturalnej, czy trzecią dzielnicę ze słynną kolorową kamienicą Hundertwassera. Pani przewodnik towarzyszyla nam w Katedrze św. Szczepana i podczas spaceru urokliwym uliczkami starego miasta. Tuż przed wyjazdem do Polski spędziliśmy czas w najstarszym parku rozrywki w Europie - Praterze korzystając z jego wspaniałych atrakcji. Wycieczkę zorganizowała p. Małgorzata Stroińska, a opiekunami byli p. Wojtek Pietrzykowski i p. Piotr Rogowski

     • Kraków śladami Młodej Polski

      Młodopolski wehikuł czasu znowu przeniósł nas w przeszłość. Klasa 3d uczestniczyła w dwudniowym wyjeździe do Krakowa, gdzie poznawała kulturę i sztukę przełomu wieków. Gościliśmy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, poznaliśmy technikę drzeworytu, odkryliśmy powody zafascynowania Japonią, zmagaliśmy się z kaligrafią, a przede wszystkim dotknęliśmy sztuki Wyspiańskiego, Mehoffera, Wyczółkowskiego i wielu innych. Oby nie dopadł teraz wszystkich dekadentyzm. Dziękujemy p. Aleksandrze Wróblewskiej za organizację tej ciekawej wycieczki i wychowawczyni p. Agnieszce Straszewskiej za opiekę.

     • Wykład prof. Leociaka

      Za nami kolejna odsłona projektu realizowanego we współpracy z Urzędem M. St. Warszawy gmina Wola i Fundacją Ogród Sprawiedliwych. W ramach Wolskich spotkań z historią w naszej szkole z wykładem Opowieści o ulicy Siennej gościł profesor Jacek Leociak. Za przybliżenie nam przedwojennej i wojennej historii ulicy bardzo dziękujemy. 

     • Śladami "Lalki"

      IIIb podążyła śladami "Lalki" B. Prusa. Trasa prowadziła od Podwala przez Kapitulną, Miodową, Senatorską i Krakowskie Przedmiescie.

       

     • I wyjazd integracyjny klas pierwszych

      Tradycją naszej szkoły są również wyjazdy integracyjne dla klas I. Za cel podróży obieramy zawsze Białkę Tatrzańską, po drodze zahaczając o zamek w Wiśniczu, kopalnię soli w Bochni i Kraków. Na pierwszą Białkę pojechały klasy IB oraz ID. W ubiegłym tygodniu góry powitały nas słońcem. Aura sprzyjała wędrówkom i integracji, więc wyjazd oficjalnie uznajemy za bardzo udany. A jutro kolejny wyjazd!

       

     • 3D i 4B w Brukseli, Waterloo i Amsterdamie

      Sezon wycieczek szkolnych rozpoczęty przez klasy 3D i 4B. W Brukseli odwiedziliśmy Parlament Europejski, Komisję Europejską, Belgijskie Muzeum Komiksu, Atomium i park miniatur Mini Europ, a także zwiedziliśmy zabytkowe centrum miasta z przewodniczką.Po drodze skorzystaliśmy jeszcze z okazji i złożyliśmy wizytę w miejscu klęski Napoleona pod Waterloo.

      Kolejne dni spędziliśmy w Amsterdamie, gdzie oprócz zwiedzania ze wspaniałymi przewodnikami, udało nam się odwiedzić najlepsza muzea sztuki: Muzeum Van Gogha, w którym spotkaliśmy Pokemony, Rijksmuseum, czy Moco Amsterdam. Popłynęliśmy także w rejs kanałami, szukaliśmy domu Franka Oceana, a ostatniego dnia, na wieczorny spacer zabrał nas nasz ubiegłoroczny absolwent Aleksander, który właśnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Amsterdamskim.

      Dziękujemy p. A. Straszewskiej za organizację wycieczki i wspaniałym p. E. Szyk, p. B. Szeloch i p. M. Dziubińskiej za opiekę.

     • Ogród Sprawiedliwych

      Kolejne drzewa i kamienie w Ogrodzie Sprawiedliwych /róg Dzielnej i Alei Jana Pawła II/. Tegoroczna uroczystość z udziałem uczniów naszej szkoły.

     • Spotkanie z Ambasadorką Fundacji Zwolnieni z Teorii

      19. września naszą szkołę odwiedziła Ambasadorka Fundacji Zwolnieni z Teorii, Laureatka oraz zdobywczyni Złotego Lwa w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. 

      Uczniowie, którzy uczestniczyli w spotkaniu dowiedzieli się dlaczego warto spróbować swoich sił w Olimpiadzie, poznali poszczególne etapy związane z realizacją własnego projektu społecznego i co najważniejsze, mogli przekonać się dlaczego udział w Olimpiadzie jest doskonałą możliwością rozwijania kompetencji 4K, czyli kompetencji XXI wieku oraz dlaczego jest właśnie dla nich. Mieli również możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu zarówno z Ambasadorką Fundacji jak i z naszymi szkolnymi Finalistkami ostatniej edycji Olimpiady - Małgosią i Kingą. 

     • Ślubowanie klas I w Woli Okrzejskiej

      Tradycją naszej szkoły jest ślubowanie klas I w miejscu urodzenia naszego patrona, czyli w Woli Okrzejskiej. Również w tym roku odbyło się ono w gościnnych progach, odremontowanego Muzeum Henryka Sienkiewicza  oraz Zespołu Szkół w Woli Okrzejskiej. Po uroczystym ślubowaniu i wpisaniu do księgi pamiątkowej, odbyły się otrzęsiny. Wygrała klasa ID, a wszystkie kategorie konkursowe przygotowały dziewczyny z klasy 3D pod opieką p. Marty Owczarzy. Tradycyjnie również, ostatnim punktem wizyty w Woli Okrzejskiej było wejście na kopiec Sienkiewicza. 

     • Deklaracje maturalne 2024

      Data publikacji: 2023-09-13

      W zakładce MATURA znajdują się aktualne informacje o egzaminie maturalnym przeprowadzanym w roku szkolnym 2023/2024 oraz składaniu deklaracji maturalnych. Tegoroczni maturzyści i absolwenci składają deklaracje maturalne w formie elektronicznej poprzez stronę internetową https://wyniki.edu.pl (po zalogowaniu się) oraz wydrukowaną z systemu i podpisaną wersję papierową w sekretariacie szkoły.

     • Wicemistrzostwo Polski

      Z przyjemnością informujemy, że p. Sylwia Orłowska i p. Piotr Zieliński zdobyli dziś Wicemistrzostwo Polski Nauczycieli  w Brydżu Sportowym. Serdecznie gratulujemy! 

     • Zebrania z rodzicami

      Data publikacji: 2023-09-12

      W najbliższą środę, 13 września 2023 r. odbędą się zebrania klasowe z rodzicami wg następującego harmonogramu:

      - o godz. 17:00 - klasy pierwsze, drugie (oprócz 2d i 2e) oraz czwarte,

      - o godz. 17:30 - klasy 2d, 2e i trzecie.

      Do sali 14 Dyrektor Liceum zaprasza o godzinie 18:00 na spotkanie z przewodniczących klasowych Rad Rodziców, a o godz. 18:30 przedstawicieli klas czwartych w sprawie organizacji studniówki.

      Szczegółowy harmonogram zebrań będzie wywieszony w budynku szkoły.

       

     • Uczniowie wolskich szkół czytają Konstytucję RP

      Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu, stanowiący kompilację uczniów wolskich szkół, którzy czytają fragmenty Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Nagranie powstało w ramach akcji czytania Konstytucji RP zorganizowanej przez Urząd Dzielnicy Wola M. St.Warszawy.

     • Światowy dzień świadomości dystrofii mięśniowej

      7 września klasa 4c uczestniczyła w sesji naukowej z okazji Światowego Dnia Dystrofii Mięśniowej Duchenne'a, która odbyła się na Akademii Leona Koźmińskiego. Światowy Dzień Świadomości Dystrofii Mięśniowej Duchenne'a (World Duchenne Awareness Day) przypada co roku 7 września, a jego symbolem jest czerwony balonik. Data jest ściśle związana z chorobą, ponieważ gen DMD, kodujący białko dystrofiny, jest najdłuższym znanym ludzkim genem i składa się z 79 egzonów.

  • Kontakt

   • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
   • ul. Sienna 53 00-820 Warszawa Poland
   • (22) 620 82 60, (22) 620 47 74
   • (22) 620 47 74
   • XIILOimHSienkiewicza
 • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line