• Aktualności

     • Zebrania z rodzicami

      Data publikacji: 2023-11-07

      W środę, 8 listopada 2023 r. odbędą się zebrania z rodzicami i spotkania z nauczycielami. Szcezgółowy harmonogram zamieszczamy poniżej:

      - grafik zebrań z wychowawcami,

      - grafik spotkań z nauczycielami.

     • XII LO i szachy

      W weekend odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza w Szachach Szybkich Szkół Średnich. Wszystkie trzy reprezentujące XII L.O. drużyny zajęły miejsca zgodne lub wyższe niż wskazywałby na to ranking. Na szczególną uwagę zasługują indywidualne sukcesy Sebastiana (3a), który wygrał 6 z 7 spotkań i debiutującej w grze turniejowej Marysi (2a), która zdobyła 4.5 punktu na 7 możliwych.

     • 3d znowu w Parlamencie europejskim

      Pozostając na świeżo po wizycie w Brukseli, 3d odwiedziła dziś Europa Experience w polskim biurze Parlamentu Europejskiego. Każdy wcielił się w rolę parlamentarzysty z innego kraju, a wspólnym zadaniem było przegłosowanie 2 dyrektyw. Okazuje się, że proces legislacyjny jest dość dlugi. Po dogadaniu strategii przez partie polityczne następuje głosowanie w Parlamencie, a następnie kolejne dyskusje z Radą Europy, która dodaje swoje uwagi, które należy wziąć pod uwagę. Nasze dzisiejsze dyrektywy przeszły dopiero w drugim i trzecim czytaniu. Oprócz samych głosowań i dyskusji, uczniowie musieli odpowiadać na pytania mediów, przemawiać na forum parlamentu i przede wszystkim próbować kierować się wspólnymi, europejskimi interesami. 3d obejrzała też wystawę poświęconą UE.

      Wyjście zorganizowała p. A. Straszewska, a opiekunem był p. M. Kadej

     • Bieg Fair Play

      Niezmiernie miło nam jest poinformować o dyplomach za udział w kolejnej edycji Biegu Fair Play, organizowanego przez Polski Komitet Olimpijski. Dziękujemy uczniom i p. W. Pietrzykowskiemu za koordynację akcji 

     • Szkoła Pamięta

      Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła bierze udział w V edycji akcji "Szkoła pamięta", organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki 

     • Święto szkoły 2023

      27 października obchodzimy Święto Szkoły. Z tej okazji, co roku, organizujemy piknik naukowy, w czasie którego w szkole odbywają się liczne warsztaty, wyjścia i wycieczki. 

      Obchody rozpoczynają się mszą świętą i złożeniem wieńca przy sarkofagu Sienkiewicza w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Cześć pamięci naszego patrona oddają członkowie społeczności szkolnej.

      Po powrocie do szkoły zaczynamy warsztaty, zapraszamy na relację z tego dnia.

      Zaczniemy od wycieczek: 

      Uczniowie, którzy wybrali się z wizytą do Muzeum Woli na warsztaty pt.: "Zimno już było" poznali sposoby pomiarów meteorologicznych, dowiedzieli się jak z biegiem czasu rozwijała się warszawska świadomość temperatury i jakie działania adaptacyjne oraz strategie podejmują miasto oraz jego mieszkańcy w celu zapobiegania katastrofie klimatycznej. Wyjście zorganizowały p. M..Dziubińska i p. M. Bartoszewska-Górska

      Uczniowie klas 3c i 2c uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Katedrze Chemii Wydziału Nauk o Żywieniu SGGW. Mogli samodzielnie wykonywać doświadczenia, co poszerzyło i utrwaliło ich wiedzę chemiczną. A co najważniejsze poczuli akademicką atmosferę. Wyjście zorganizowała p. J. Rytych.

      Maturzyści wyszli na seans filmu “Chłopi”, dzięki uprzejmości p. A. Strómiłło i p. A. Włóczewskiej. Nieco bardziej filozoficzne rozważania można było prowadzić w czasie spotkania ze świeckim misjonarzem (wyjście zorganizowali p. M. Korzeniewska i p. M. Kosiński). 

      Dla osób, które zapisały się na wydarzenia stacjonarne w szkole przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. 

      Tradycyjnie jesień w XII LO to czas rozpoczęcia debat sienkiewiczowskich. Święto szkoły okazało się wspaniałą okazją do odbycia uroczystej, pokazowej debaty klas III D i III C, którą sędziowali ubiegłoroczni finaliści z klas drugich. Na widowni zasiedli tegoroczni uczestnicy debat, czyli klasy pierwsze, którzy z uwagą podpatrywali, co czeka ich niebawem. Temat był bardzo poważny i wymagający, gdyż dotyczył wprowadzenia kary śmierci. Nad debatami czuwał jak zawsze p. M. Kadej.

      We współpracy z Instytutem Pileckiego w Święto Szkoły odbyły się warsztaty z architektury modernizmu. Po teoretycznym wprowadzeniu, uczniowie wcielali się rolę architektów i tworzyli własne modele budowli charakteryzujące się prostotą i funkcjonalnością. Warsztat zorganizowała p. E. Homa

      W czasie święta szkoły mogliście także wziąć udział w konkursie kulinarnym (ogórki i smalec były boskie, nauczyć się debatować z Wiktorem z 3D, zabrać w tabu i tajniaków po angielsku (z p. Kosińskim, p. Pirógiem, i p. Skoczeń), a także wysłuchać wykładu o ukrywaniu się po aryjskiej stronie muru getta, prowadzonego przez p. M. Dżoga, a zorganizowanego przez p. A. Wróblewską. 

      W czasie naszego święta, zadbaliśmy także o umysły ścisłe. Biolodzy używali symulatora starości, żeby poznać zagadnienia dotyczące starzenia się organizmu ludzkiego. Informatycy brali udział w wykładzie o Big Data, czy bawili się z algorytmami, a fizycy z uwagą słuchali wykładu prof. Babińskiego z Wydziału Fizyki UW.

      Warsztaty z biologii zorganizowała p. A. Sajdak, wykłady i zajęcia z IT zorganizowali p. P. Jóźwik, M. Janecki, oraz p. I. Jarząbek, a wykład z fizyki zawdzięczamy p. Dyrektor Wysmołek, p. M. Chileckiemu i p. M. Janeckiemu.

      Kolejne warsztaty to szydełkowanie z p. A. Wróblewską, brydż sportowy z naszymi wicemistrzami Polski nauczycieli p. S. Orłowską i p. P. Zielińskim, zawody indywidualne w tenisie stołowym z p. P. Rogowskim i p. W. Pietrzykowskim, jak również wszystkie sprawy związane z grami planszowymi. Można było nie tylko pograć w najpopularniejsze planszówki, ale też wziąć udział w warsztatach dotyczących i budowy i tworzenia z prof. K. Borsukiem (zorganizowanym przez p. E. Stefanowską, p. I. Biernacką i p. M. Cieślińskiego).

      Ostatnie warsztaty to eksperymenty geograficzne z p. M. . Dziarkowską, wykłady z radcą prawnym (organizacja p. M. Korzeniewska i p. M. Chilecki), psychologiczne warsztaty z komunikacji interpersonalnej (p. K. Suwara), matematyczne zagadki online oraz wielki międzyklasowy konkurs wiedzy ogólnej, w którym w pięknym stylu wygrała klasa 2c, co pewnie widzieliście na naszych stories (konkurs zorganizowany przez Ms. A. Straszewską, w jury zasiadały Madame B. Szeloch oraz Frau M. Stroińska).

      Dziękujemy za wspaniały piknik naukowy i widzimy się na kolejnym, już za rok!

       

     • Pokaz filmowy

      Mimo niesprzyjającej aury, klasy trzecie oraz dwie czwarte wzięły dziś udział w pokazie filmu "Obywatel Jones" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

     • Turniej siatkówki

      Najlepsza, bo nasza, a dodatkowo pełna zalet i walorów, o których inne szkoły mogą tylko pomarzyć.Widoczne na zdjęciu uczennice XII LO reprezentowały Dzielnicę Wola w mocno obsadzonym turnieju siatkarskim Marcin Możdżonek CUP 2023. W rywalizacji ze szkołami z całej Warszawy pokazaliśmy, że to my jesteśmy prawdziwą drużyną. Czekamy na kolejne zmagania siatkarskie, a uczestnictwo w programie rozwoju polskiej piłki siatkowej w ramach Fundacji Marcina Możdżonka to dla nas prawdziwy zaszczyt.

     • Spotkanie ze świadkiem historii

      Co to było za spotkanie! Naszym gościem była nominowana do tytułu Warszawianki Roku 2023 Krystyna Budnicka (przed wojną Hena Kuczer), która jako dziecko po zakończeniu akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim  pozostała niemal rok w ukryciu. Najpierw w skrytce przy ul. Miłej. Od stycznia do września 1943 r. – w bunkrze przy ul. Zamenhofa. Miała 11 lat, gdy w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie zbrojne Żydów przeciwko Niemcom. Pani Krystyna podzieliła się z nami doświadczeniem  dzieciństwa w cieniu Zagłady , wielką determinacją i  wolą życia.  Dziękujemy za to niezapomniane spotkanie także naszym projektowym partnerom Urzędowi Gminy Wola i Fundacji Ogród Sprawiedliwych. 

     • Muzeum życia w PRL-u

      Dzięki wizycie w Muzeum Życia w PRL  podróże w czasie są możliwe! 

      Dzisiaj mogła się o tym przekonać klasa IVd. Jak wyglądało życie rodziców i dziadków bez płaskich telewizorów, elektrycznych samochodów nie mówiąc już o mediach społecznościowych. Jak w spędzali swój wolny czas, gdzie spotykali się ze znajomymi, co to była gruźliczanka, albo jak dzwonili nie mając telefonu komórkowego czy też jak pakowali 4 osobową rodzinę do "malucha". Jak wyglądały przedmioty codziennego użytku, przykładowe mieszkanie, przedszkole, sklep czy kawiarnia.

     • Nieskończoność w sztuce

      W miniony poniedziałek klasa 1d uczestniczyła w warsztatach organizowanych w Galerii Test poświęconych granicom tkaniny. Na bazie dzieł artystki Izabeli Walczak uczniowie poznawali podstawowe pojęcia służące interpretacji tekstów kultury oraz szukali powiązań między formą a symbolicznym znaczeniem. Ich zadaniem było również wyrazić językiem sztuki pojęcie nieskończoności.

     • Jak rozmawiać ze świadkiem historii

      W miniony piątek w ramach Wolskich spotkań z historią gościliśmy w naszej szkole dr Martę Dżogę, która przygotowywała nas do ważnego spotkania ze świadkiem historii. Nasza gościni nie tylko przybliżyła nam temat Zagłady, ale też zwróciła uwagę na aspekty istotne w rozmowie z osobami noszącymi w sobie traumę.

     • Z wizytą w Wiedniu

      Minione dni wybranych uczniów z grup języka niemieckiego z klas 2a, 2e, 4a i 4d upłynęły na odkrywaniu i poznawaniu stolicy Austrii. Wiedeń przywital nas deszczową pogodą, ale miejsce, od ktorego zaczelismy zwiedzanie miasta warte bylo poświęceń. Kahlenberg to obowiązkowe miejsc, nie tylko dla wycieczek z Polski. W ten sposób przenieśliśmy się w czasie do roku 1683 do Odsieczy wiedeńskiej króla Jan III Sobieskiego. W kolejne dni odwiedziliśmy także Galerię Belvedere (że wspaniałymi obrazami Klimta), Muzeum Historii Naturalnej, czy trzecią dzielnicę ze słynną kolorową kamienicą Hundertwassera. Pani przewodnik towarzyszyla nam w Katedrze św. Szczepana i podczas spaceru urokliwym uliczkami starego miasta. Tuż przed wyjazdem do Polski spędziliśmy czas w najstarszym parku rozrywki w Europie - Praterze korzystając z jego wspaniałych atrakcji. Wycieczkę zorganizowała p. Małgorzata Stroińska, a opiekunami byli p. Wojtek Pietrzykowski i p. Piotr Rogowski

     • Kraków śladami Młodej Polski

      Młodopolski wehikuł czasu znowu przeniósł nas w przeszłość. Klasa 3d uczestniczyła w dwudniowym wyjeździe do Krakowa, gdzie poznawała kulturę i sztukę przełomu wieków. Gościliśmy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, poznaliśmy technikę drzeworytu, odkryliśmy powody zafascynowania Japonią, zmagaliśmy się z kaligrafią, a przede wszystkim dotknęliśmy sztuki Wyspiańskiego, Mehoffera, Wyczółkowskiego i wielu innych. Oby nie dopadł teraz wszystkich dekadentyzm. Dziękujemy p. Aleksandrze Wróblewskiej za organizację tej ciekawej wycieczki i wychowawczyni p. Agnieszce Straszewskiej za opiekę.

     • Wykład prof. Leociaka

      Za nami kolejna odsłona projektu realizowanego we współpracy z Urzędem M. St. Warszawy gmina Wola i Fundacją Ogród Sprawiedliwych. W ramach Wolskich spotkań z historią w naszej szkole z wykładem Opowieści o ulicy Siennej gościł profesor Jacek Leociak. Za przybliżenie nam przedwojennej i wojennej historii ulicy bardzo dziękujemy. 

     • Śladami "Lalki"

      IIIb podążyła śladami "Lalki" B. Prusa. Trasa prowadziła od Podwala przez Kapitulną, Miodową, Senatorską i Krakowskie Przedmiescie.

       

     • I wyjazd integracyjny klas pierwszych

      Tradycją naszej szkoły są również wyjazdy integracyjne dla klas I. Za cel podróży obieramy zawsze Białkę Tatrzańską, po drodze zahaczając o zamek w Wiśniczu, kopalnię soli w Bochni i Kraków. Na pierwszą Białkę pojechały klasy IB oraz ID. W ubiegłym tygodniu góry powitały nas słońcem. Aura sprzyjała wędrówkom i integracji, więc wyjazd oficjalnie uznajemy za bardzo udany. A jutro kolejny wyjazd!

       

  • Kontakt

   • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
   • ul. Sienna 53
    00-820 Warszawa
    Poland
   • (22) 620 82 60,
    (22) 620 47 74
   • (22) 620 47 74
   • XIILOimHSienkiewicza
 • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line