• Aktualności

     • 3a i Młoda Polska

      We wtorek, 28.11, klasa 3a na lekcji w Muzeum Narodowym sprawdzała, czy sztuka w Młodej Polsce jest rzeczywiście różnorodna.

      Wyjście zorganizowała p. S. Orłowska, a opiekunem był p. P. Zieliński 

     • Profilaktyka palenia tytoniu

      Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, który przypada co roku w trzeci czwartek listopada, w naszej szkole odbyła się akcja "Łakoć zamiast papierosa". Z tej okazji uczniowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Warszawie. Tematem zajęć była szkodliwość palenia tytoniu oraz e-papierosów. Zorganizowany został konkurs na najciekawszy plakat antynikotynowy, zakończony wręczeniem nagrody za najlepszą pracę. Wśród społeczności szkolnej rozdawano ulotki z treściami profilaktycznymi. Dodatkowo nasi Uczniowie i Pracownicy mogli poczęstować się jabłkami, które w tym dniu stały się symbolem wyboru zdrowia.

      W projekt zaangażowane były p. K. Suwara i p. A. Sajdak, a zwycięzców konkursu znajdziecie w ogłoszeniach na Librusie

     • Zbiórka żywności

      W piątek uczennice naszej szkoły wzięły udział w akcji Banku Żywności pod hasłem "Święta godne a nie głodne", której celem jest zbiórka żywności, by ludzie potrzebujący nie musieli przeżywać świąt przy pustym stole. Uczennice rozdawały ulotki oraz pakowały podarowane produkty dla organizacji, którym pomaga Bank. Dziękujemy Zuzi, Kindze, Weronice i Oli za reprezentowanie naszej szkoły. Akcję zorganizował Szkolny wolontariat 

     • Warsztaty tańca w Wilanowie

      Czy można uczestniczyć w lekcjach polskiego tańcząc? 2b na własnej skórze przekonała się, że tak! Uczniowie spędzili wczoraj kilka godzin na sarmackim dworze. Poznali historię letniego pałacu w Wilanowie, zwyczaje polskiej szlachty, symbolikę pałacowych wnętrz i rytuał ceremonii pogrzebowych. A przede wszystkich w strojach z epoki spróbowali XVII - wiecznego tańca. Układ zatem na studniówkę mają gotowy 🙂. 

      Wyjście zorganizowała p. A. Wróblewska 

     • Projekt młodopolski - podsumowanie

      Literacką kawiarnią zakończyliśmy nasz projekt Młodopolski wehikuł czasu. Szkolne sale zamieniły się w Jamę Henrykową, w której klasa 3d podsumowała efekty swojej pracy. Na wszystkich czekała mała gastronomia, nie zabrakło  również poezji, sztuki i ciekawych wystąpień na temat mody końca wieku i  warszawskich miejsc spotkań bohemy artystycznej. Zielone balony przypominały o humorze, którego nigdy nie może zabraknąć. 

      Opiekę nad tym arcyciekawym projektem sprawowała wspaniała p. A. Wróblewska 

     • Nasza szkoła na festiwalu teatralnym

      Nazwaliśmy się "Heńka" i dziś wystąpiliśmy z naszym spektaklem "Zaduszki romantyczne" w Liceum Hoffmanowej na Festiwalu Małych Form Teatralnych "12 Minut".

      Opiekunką szkolnej grupy teatralnej "Heńka" jest p. S. Orłowska 

     • Niewidzialna wystawa

      Ciekawi świata uczniowie klasy 2B przenieśli się w rzeczywistość osób niewidomych zwiedzając Niewidzialną Wystawę. Odkrywanie kolejnych interaktywnych ekspozycji w ciemnych salach była doskonałą okazją doświadczenia tego co nas otacza z wyłączeniem zmysłu wzroku oraz lekcją lepszego zrozumienia trudności, z jakimi na co dzień zmagają się osoby niewidome.

      Wyjście zorganizowała p. M. Dziubińska 

     • Zbiórka nakrętek

      W dniach 13-15.11 w naszej szkole odbyła się Akcja „zakrętki”

      Zebraliśmy ponad 42 kg zakrętek, a w akcję zaangażowało się tylko 11 klas. 

       

      Bezapelacyjnie wygrała klasa 2c 14.8 kg, ale i 2a nie była dużo gorsza 11.6 kg Wyniki pozostałych klas:

      1a 3.3 kg         

      2e 2.5 kg           

      1c 2.1 kg           

      2b 2.1 kg           

      3a 1.9 kg           

      4a 1.3 kg         

      1e 1.2kg           

      3b 1.2kg           

      2d 0.6 kg 

      Zakrętki zostaną przekazane Fundacji Przyjaciele Braci Mniejszych. Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

     • Sadzimy irysy

      W dniu 17 listopada wolontariusze wsadzili przed szkołą cebulki irysów. Cebulki zostały zakupione za symboliczną złotówkę i rozprowadzone na terenie szkoły. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problemy związane z chorobami Alzheimera i cukrzycy oraz wsparcie osób chorych, ich rodzin i opiekunów, profilaktyki i terapii zajęciowej dla osób dotkniętych tymi chorobami.

      Akcję zorganizowała Fundacja Bona Fide W Dobrej Wierze  oraz nasi wolontariusze, wrazz opiekunką, p. M. Stroińską. 

     • Śladami Lalki

      Kolejne wyjście śladami Lalki, tym razem dzielnie oprowadzała 3c w trudnych warunkach pogodowych p. A. Dąbrowska, a opiekę sprawował p. J. Piróg 
     • Uroczystość upamiętniająca rocznicę zamknięcia Getta Warszawskiego

      16 listopada 2023 odbyły się główne obchody rocznicy zamknięcia getta warszawskiego. Wydarzenie to miało miejsce 83 lata temu, w nocy z 15 na 16 listopada 1940 roku i było integralną częścią antysemickiej polityki Trzeciej Rzeszy.   Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12:00 na dziedzińcu XII LO im. Henryka Sienkiewicza, a w jej czasie pod pomnikiem getta zapłonęły znicze upamiętniające wydarzenie. Na uroczystości szkołę reprezentowała p. Dyrektor Elżbieta Wysmołek. Zdjęcia umieszczone za zgodą fotografa, p. Roberta   Wilczyńskiego oraz dzięki uprzejmości Muzeum Getta Warszawskiego 

     • Relacja z wyjazdu do Paryża

      Spóźnione Bisous de Paris! 🇫🇷  Zapraszamy na wyczekane zdjęcia z październikowego wyjazdu do Francji. Wyjazdy do Paryża to już praktycznie tradycja szkoły 🥐🥖 Odwiedziliśmy Luwr, wjechaliśmy na Wieżę Eiffla, bawiliśmy się w Wersalu i w EuroDisneylandzie, Byliśmy nawet gośćmi Ambasady Polski w Paryżu, gdzie mogliśmy zwiedzać m.in. gabinet gen. Sikorskiego.

      Wycieczkę zorganizowała madame B. Szeloch, a opiekunkami były p. U. Kamińska,  p. M. Owczarzy i p. B. Linde

     • 4b z wizytą w Gdańsku

      Najpierw Europejskie Centrum Solidarności. Wizyta w nim miała nas przygotować do musicalu - 1989, w Teatrze Szekspirowskim. 1989- to wielka historia strajków, walki z dyktaturą, przemian ustrojowych, opowiedziana indywidualnymi losami jej świadków, zwłaszcza kobiet. Polska wersja amerykańskiego Hamiltona jesli chodzi o nowoczesną formę muzyczną, jak i próbę zdefiniowania historii. Drugiego dnia Muzeum II Wojny, miejsce obowiązkowe podczas wizyt w Gdańsku.

       

      Wycieczkę zorganizowała p. E. Homa, a opiekunem była p. A. Dąbrowska

     • 11 listopada

      Dzisiaj, punktualnie o godzinie 11:11 cała społeczność szkolna upamiętniła rocznicę odzyskania Niepodległości wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. 🇵🇱

     • Ale kino!

      Dobry seans filmowy w zasięgu ręki. Kino Wisła specjalnie dla naszych uczniów zrealizowało projekcję filmu  'Johnny'. Skorzystaliśmy z pełnym zadowoleniem i pełną satysfakcją. 

      Na film uczniów zabrał p. W. Pietrzykowski 

     • Akcja Ciacho

      Nasz wspaniały Szkolny wolontariat przeprowadził wczoraj kolejną akcję Ciacho. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, razem udało się zebrać łącznie gotówką uzbieraliśmy ponad 1100 zł. 

      Akcję, jako opiekunka wolontariuszy zorganizowała p. M. Stroińska 

     • 4a w Gdańsku

      Klasa 4a wraz z p. S. Orłowską i p. A. Strómiłło pozdrawiają z Muzeum II Wojny światowej oraz spaceru po Gdańsku.

  • Kontakt

   • XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
   • ul. Sienna 53
    00-820 Warszawa
    Poland
   • (22) 620 82 60,
    (22) 620 47 74
   • (22) 620 47 74
   • XIILOimHSienkiewicza
 • Tłumacz Polskiego Języka Migowego on-line